Betimleme Nedir - Betimleme Hakkında Bilgi

'Masallar-Hikayeler-Destanlar' forumunda SeLeN tarafından 22 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Betimleme Nedir - Betimleme Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Betimleme hakkında - Betimleme - Betimlemenin tanımı


  Varlıkları en belirgin özellikleriyle tam ve açık biçimde anlatmaktır. eski söyleniş biçimiyle tasvir etmektir. betimleme yapılırken varlıklar, bir tablo gibi her yönüyle anlatılır. betimlenen varlığın, diğer varlıklardan ayrı ve benzer yanları ele alınır. betimleme, yalın bir söyleyişle, sözcüklerle resim çizmektir. görme, işitme, tatma, dokunma, koklama gibi duyu organlarımız aracılığıyla varlıkların belirleyici niteliklerini görünür kılmadır.
  Varlıkların belirleyici özelliklerini belirtmek amacıyla yapılan betimlemelere "izlenimsel betimleme" denir. bu tür betimlemelerde yazar, gözlem yoluyla ayrıntılara gider.

  Bazı betimlemelerde ise varlıkların belirleyici özellikleri yerine genel özellikleri verilir. yazar bunu yaparken kendi yorumunu katmaz, nesnel bir tavır takınır. amacı da okura izlenim kazandırmak değil, bilgi vermektir. bu tür betimlemeye de "açıklayıcı betimleme" denir.

  Aşağıdaki alıntı izlenimsel betimlemeye örnektir:

  "Yıllar sabri'yi ne hâle sokmuş yarabbi! İhtiyarlamış, omuzları hafifçe kamburlaşmış. arkasında cübbeye, hırkaya, mantoya benzer bir acayip palto. havanın âdeta ılık olmasına rağmen boynu, başı atkılarla sarılı; kolunda ufak bir zembil. fakat gözleri hâlâ o ağlamayı henüz kesmiş kanlı, dargın, çekik çocuk gözleri, burnu gene o hafifçe şiş ve dağınık burun... yalnız altında kırlaşmış düşük bıyıklar...
  Çocukken okuduğum bir romandan şöyle bir cümle hatırımda kalmıştır: "bu bir yürüyüş değildi. hâlsizliğine acıyan görünmez melekler sanki kollarına girmişler de onu ..."
  hiçbir tasvir sabri'nin yürüyüşünü bundan iyi anlatamazdı.
  (reşat nuri güntekin)

  alıntıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Betimleme Nedir Betimleme Forum Tarih
Betimleme Nedir, Betimleme Ne Demektir FrmArtuklu TatLı SöZLük 28 Aralık 2011
Betimlemek Nedir - Betimlemek Hakkında Bilgi Makaleler-Denemeler 6 Ocak 2011
Kişi betimlemeleri ne demektir - Kişi Betimlemeleri (Portre) Seviyeli-Ciddi Konular 11 Kasım 2012
Betimlemeyle İlgili Örnekler Konu Dışı Başlıklar 24 Mayıs 2011
Betimleme İle İlgili Örnekler Konu Dışı Başlıklar 20 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş