Betimleme İle İlgili Örnekler

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_Sema tarafından 20 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Betimleme İle İlgili Örnekler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Betimleme Yazıları
  Betimleme Konuları
  Betimleme İle İlgili Yazı Örnekleri
  Betimleme Örneği


  Sırtında sanki kanla, altınla işlenmiş ağır, parıl parıl bir manto! Başında vahşi ruhunun timsali gibi balta şeklinde kıpkırmızı tacı! Yerde hançer gibi keskin bir gaga! Sonra, ayaklarındaki mahmuz dediğimiz sivri süngüleri! Dikkat ederdim: Tavukların hiçbirini sevmezdi.

  Yerde bir şey bulup “gıt gıt” diye çağırması, beni hiddetlendiren bir yalandı. Yiyecek bir şey buldu mu kendi yutardı. Yenmeyecek, yutulmayacak bir taş, bir kum parçası buldu mu hemen tavuğa ikram:

  − Gıt, gıt, gıt!.
  Ö.Seyfettin


  "Bu küçük yerleşim merkezindeki tüm caddeler, merkezinde hükümet konağının bulunduğu meydana çıkıyordu. Hükümet konağı en azından yüz yıllık bir taş yapı idi. Onun tam karşısında, hükümet konağına göre çok yeni sayılabilecek belediye binası yer alıyordu. Belediye binası ile Şehir Parkı birbirine bitişikti. Parkın içinde, yaz - kış yeşilliğini koruyan elliye yakın büyük çam ağacı vardı. İlçedeki iki bankanın reklam amaçlı koyduğu banklar bu ağaçların altında duruyordu..."


  "Yeşil, yumuşak çimenlerin üzerine oturmuş, gözlerinden birbiri ardı sıra yuvarlanan gözyaşları arasından bana bakıyor. Oturduğu yerdeki çimenlerin sarı, yeşil parıltısı gözlerimi kamaştırdı. Gerideki bahçe duvarını gözden saklayan mor leylaklardan etrafa hafif, serin bir koku yayılıyordu." (Tektaş AĞAOĞLU)


  "İstanbul'da beklenmeyen bir şekilde nüfusun artması ve buna bağlı olarak gecekonduların çoğalması altyapının kurulmasını zorlaştırmakta, su, yol gibi sorunlar çözümsüz kalmaktadır. Kentlerin dokusunda önemli değişmeler görülmektedir. İstan-bul'un eski semtleri olan Beyoğlu, Sirkeci, Eminönü ve Beyazıt'ta taş ve ara sokaklarda ahşap binalar, birbirlerini kesen dar sokak ve caddeler yer almaktadır. Bakırköy, Caddebostan, Etiler, Nişantaşı, Levent gibi yeni semtlerde çoğu kez doğrusal uzanış gösteren ve birbirlerini dik olarak kesen cadde ve sokaklar vardır. Ataköy, Bahçeşehir gibi planlı olarak kurulan semtlerde daha düzenli caddeler yer almakta, çok katlı binalar yapılmaktadır."(Prof. Dr. ibrahim ATALAY)
   

 2. bence çok güzel sag ol işime yaradı biraz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Betimleme İle İlgili Forum Tarih
Kişi betimlemeleri ne demektir - Kişi Betimlemeleri (Portre) Seviyeli-Ciddi Konular 11 Kasım 2012
Betimleme Nedir, Betimleme Ne Demektir FrmArtuklu TatLı SöZLük 28 Aralık 2011
Betimlemeyle İlgili Örnekler Konu Dışı Başlıklar 24 Mayıs 2011
Betimleme Nedir - Betimleme Hakkında Bilgi Masallar-Hikayeler-Destanlar 22 Şubat 2011
Betimlemek Nedir - Betimlemek Hakkında Bilgi Makaleler-Denemeler 6 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş