Beslenme ile ilgili kurumlar nelerdir ?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda DİLEK.... tarafından 5 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Beslenme ile ilgili kurumlar nelerdir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Beslenme ile ilgili kurumlar nelerdir ?

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

  Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü

  Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü

  Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü

  Toprak Mahsülleri Ofisi

  Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü

  Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 3 Eylül 2015

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Toplum Beslenmesi ve Beslenme ile İlişkili HastalıklarŞube Müdürlüğü

  Obezitenin Önlenmesi ve Fiziksel Aktiviteler Şube Müdürlüğü


  Beslenme Araştırmaları Şube Müdürlüğü


  Toplum Beslenmesi ve Beslenme ile İlişkili Hastalıklar Şube Müdürlüğü
  1. Toplumun her kesiminin yeterli ve dengeli beslenme konusunda bilinçlenmesini sağlamak amacıyla bireylerin besin seçimi, hazırlama, koruma, tüketim ve beslenme alışkanlıklarının iyileştirilmesine yönelik bölgesel ve/veya ulusal düzeyde beslenme politikaları ve programları geliştirmek, uygulamak.
  2. Toplum sağlığını tehdit eden beslenme ile ilişkili kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, osteoporoz, obezite vb. kronik hastalıkların önlenmesine yönelik ulusal beslenme politikalarını ve programlarını geliştirmek, uygulamak, izlemek ve değerlendirmek.
  3. Toplumda ve özellikle risk gruplarında yaygın bir şekilde görülen vitamin ve mineral yetersizliklerinin (beslenme anemileri, iyot eksikliği hastalıkları, raşitizm, osteomalasia, folik asit yetersizliği vb.) ve beslenme bozukluklarının önlenmesine yönelik ulusal beslenme programları geliştirmek, uygulamak, izlemek ve değerlendirmek.
  4. Beslenme / diyet / besinler ile ilişkili / kaynaklı hastalıklara ait risk faktörlerinin mevcut durumunu izlemek, izleme sonuçlarına göre her bir risk faktörü için periyodik olarak sağlık etki değerlendirmelerini yapmak.
  5. Beslenme ile ilişkili hastalıklara ait belirleyicilere, risk faktörlerine ve tehditlere yönelik müdahale programlarını hazırlamak geliştirmek ve uygulamak.
  6. Bu kapsamda kronik hastalıkların önlenmesinde bireyin ve toplumun beslenme şekline yönelik öneriler, standartlar vb. geliştirmek.
  7. Beslenme ve diyet danışmanlığı hizmetlerine ait hizmet kalite standartlarını, kriterlerini ve performans standartlarını belirlemek.
  8. Toplu beslenme sistemlerinde (okul, yurt, hastane, kreş, bakımevi, cezaevi vb.) besinlerin satın alınmasından servisine kadar geçen her aşamada sağlıklı beslenmenin sağlanması amacıyla gerekli çalışmaları yapmak, hizmetten yararlananların beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik programlar yürütmek.
  9. Halk sağlığını tehdit eden acil, olağanüstü ve afet durumlarında ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak beslenme konusunda gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak.
  10. Görev alanına giren konularla ilgili olarak sağlık personelinin hizmet içi eğitim ihtiyacını saptamak, sağlık personeli ve halka yönelik olarak eğitim programları ve projeleri geliştirmek, eğitim materyalleri hazırlamak ve hedef kitleye ulaşımını ve kullanılırlığını sağlamak.
  11. Görev alanına giren konularla ilgili olarak ulusal ve uluslar arası kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, ulusal ve uluslar arası düzeydeki bilimsel gelişmeleri izlemek, değerlendirmek ve bunları hizmetin geliştirilmesinde kullanmak.
  12. Görev alanı ile ilgili mevzuat hazırlama, uygulama ve geliştirme çalışmalarını yürütmek.
  13. Konuyla ilgili diğer Bakanlık ve kurumlarla işbirliği yapmak.
  14. Genel Müdürlükçe verilecek benzeri diğer ilgili görevleri yapmak.
  Obezitenin Önlenmesi ve Fiziksel Aktiviteler Şube Müdürlüğü
  1. Toplum sağlığını tehdit eden ve kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, osteoporoz, gibi kronik hastalıklar için risk faktörü olan obezitenin önlenmesine yönelik ulusal beslenme politikalarını ve programlarını geliştirmek, uygulamak, izlemek ve değerlendirmek.
  2. Toplumun her kesiminin hareketli yaşam konusunda bilinçlenmesini sağlamak amacıyla bireylerin spor ve fiziksel aktiviteye yönelik bölgesel ve/veya ulusal düzeyde müdahale programları hazırlamak, geliştirmek, uygulamak.
  3. Obeziteye ait risk faktörlerini ve toplumun fiziksel aktivite durumunu izlemek, izleme sonuçlarına göre her bir risk faktörü için periyodik olarak sağlık etki değerlendirmelerini yapmak.
  4. Obezitenin önlenmesi ve fiziksel aktivitenin teşviki için yaşa, cinsiyete, mesleğe vb. göre gerekli standartları belirlemek, ulusal rehberleri hazırlamak.
  5. Obezite ve fiziksel aktivite konularında sağlık personelinin ve toplumun her kesimine (her yaş, meslek, cinsiyet vb.), yönelik eğitim programları ve projeleri geliştirerek uygulamak, eğitim materyalleri hazırlamak ve hedef kitleye ulaşımını ve kullanılırlığını sağlamak.
  6. Görev alanına giren konularla ilgili olarak ulusal ve/veya uluslar arası kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, ulusal ve uluslar arası düzeydeki bilimsel gelişmeleri izlemek, değerlendirmek ve bunları hizmetin geliştirilmesinde kullanmak.
  7. Görev alanı ile ilgili mevzuat hazırlama, uygulama ve geliştirme çalışmalarını yürütmek.
  8. Konuyla ilgili diğer Bakanlık ve kurumlarla işbirliği yapmak.
  9. Genel Müdürlükçe verilecek benzeri diğer ilgili görevleri yapmak.
  Beslenme Araştırmaları Şube Müdürlüğü
  1. Ülkemizde beslenme, fiziksel aktivite ve obezite ile ilgili araştırma önceliklerini belirlemek, mevcut durumu tespit etmek, bölgesel ve ulusal düzeyde araştırmaları yapmak / yapılmasını sağlamak, izleme ve değerlendirme çalışmalarında bulunmak ve periyodik raporları yayımlamak.
  2. Ülkemize özgü besin kompozisyonları ve besin tüketimi araştırmalarını yapmak/ yapılmasını sağlamak.
  3. Beslenme/diyet/besinler ile ilişkili/kaynaklı hastalıklara ait risk faktörlerinin mevcut durumunu izlemek, izleme sonuçlarına göre her bir risk faktörü için periyodik olarak sağlık etki değerlendirmelerini yapmak.
  4. Ulusal ve uluslar arası kuruluşlarla işbirliği içinde beslenme ulusal veri tabanının oluşturulmasına katkıda bulunmak.
  5. Görev alanına giren konularla ilgili ulusal ve/veya uluslar arası kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, ulusal ve uluslar arası düzeydeki bilimsel gelişmeleri izlemek, değerlendirmek ve bunları hizmetin geliştirilmesinde kullanmak.
  6. Bakanlığımız görev alanına giren gıda sağlığı hizmetlerini yürütmek ve Türk Gıda Kodeksi ile ilgili çalışmaları koordine etmek.
  7. Görev alanı ile ilgili mevzuat geliştirme çalışmalarını yürütmek.
  8. Konuyla ilgili diğer Bakanlık ve kurumlarla işbirliği yapmak.
  9. Genel Müdürlükçe verilecek benzeri diğer ilgili görevleri yapmak.

  Kaynak: beslenme.saglik.gov.tr
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Beslenme ilgili kurumlar Forum Tarih
Beslenme İle İlgili Şiirler Şiirler 10 Nisan 2012
Sağlıklı Beslenmeyle İlgili Sloganlar Güzel Sözler-Mesajlar 14 Şubat 2012
Sağlıklı Beslenme İle İlgili Şiirler Şiirler 1 Ocak 2012
Sağlıklı beslenme ile ilgili kapak Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 Ocak 2012
Sağlıklı Beslenme Sloganları - Sağlıklı Beslenmeyle İlgili Slogan Güzel Sözler-Mesajlar 27 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş