Beslenme Çantası - Beslenme Çantası Nedir - Çocukların Beslenme Çantası

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 13 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Beslenme Çantası - Beslenme Çantası Nedir - Çocukların Beslenme Çantası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Beslenme Çantası - Beslenme Çantası Nedir - Çocukların Beslenme Çantası  Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Dyt. Ayşe Korkmaz ve Dyt. Ayça Ilıca konuyla ilgili bilgiler verdi:

  Bir çocuğun beslenme çantasında neler olmalı?
  çocukların her öğününde karbonhidrat – protein- yağ dengesinin olması istiyoruz .bu nedenle eğer çocuk kahvaltısını evde yapıp çıkıyorsa öğle yemeğine kadar arada yiyebileceği bir meyve, öğle yemeğinde ekmeğinin arasına konulacak peynir veya et / tavuk yanında 1 kutu ayran ,1 kutu süt yanında kuru meyveli 1-2 dilim kek veya evde yapılmış börek beslenme çantasına konulabilecek alternatifler olabilir.

  Okul çağı çocuklarında beslenme nasıl olmalı?

  Bu yaş grubu çocukların oldukça aktif oldukları ve gelişimlerinin en yüksek düzeyde seyretti düşünülerek gereksinimleri karşılayacak hem besleyici değeri yüksek hem de çocukların severek tüketebileceği gıdalarla beslenmesi gerekmektedir.. Her zaman olduğu gibi her öğün kendi içerisinde yeterli miktarlarda karbonhidrat ,protein ve yağ içermelidir. Mutlaka kahvaltı arkasına ara öğün, öğle yemeği, bunu takip eden 1 veya 2 küçük ara öğün ve akşam yemeği okul çocuğunun gereksinimlerini karşılayacak yemek sistemidir. Özellikle çocukların ana öğünlerde temel besin grubumuz olan ekmek ve ekmek türevi olan çorba – pilav – makarna gibi gıdalar, et/ tavuk haftada en az 1gün balık ve mevsiminde olan herhangi bir sebze yemeği ,bunun yanında oldukça önemli kalsiyum kaynakları olan süt ve yoğurt hem ana öğünlerde hem de ara öğünlerde tükettirilmelidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Beslenme Çantası Beslenme Forum Tarih
Çocuğun Beslenme Çantasında Neler Olmalı Çocuk Yemekleri 17 Ekim 2010
Beslenme Çantasında Neler Olmalı? Çocuk Yemekleri 28 Haziran 2009
Hayvanların beslenme şekilleri kısaca Diğer Hayvanlar 31 Ocak 2017
Küresel ısınma dünyada beslenme yetersizliğine bağlı hastalıklar ve açlık ile ilişkisi nasıl kurulur Sorular ve Cevaplar 30 Ocak 2017
Canlıların beslenme şekilleri kısaca Eğitim Bilgileri 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş