Besinli Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Besinli Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Besinli Köyü Hafik - Besinli Köyü Hakkında Bilgiler - Besinli Köyü Resimleri  Bilgiler
  Nüfus 198 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 58760
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe Hafik
  Besinli, Sivas ilinin Hafik ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Sivas'ın Hafik ilçesine bağlı olan Besinli köyü ilçe merkezine 32 km uzaklıktadır. Köye 3 km uzaklıkta Keleş isminde bir de mezrası bulunmaktadır. Köyün eski adı Buhiya (Buhuya) olup ne anlama geldiği bilinmemektedir. Daha sonra köyün ismi Besinli olarak değiştirilmiştir.

  Köy :
  1520, 1554 ve 1574 yıllarında, şu an Doğanşar ismi ile anılan ilçeyi de kapsayan, Tozanlı nahiyesi sınırlarında mezra olarak anılmakta ve 1554'de 15 nüfus, 1574'te ise 30 nüfusun yaşadığı görülmektedir. Özellikle yarı göçer tarzda yörük hayatı yaşayan ailelerin yayla olarak kullandığı bu bölgelere zamanla yerleşmesi sonucu köyün büyükleri tarafından sürekli anlatılmaktadır. 1690-1691 ve 1693 yıllarına ait kayıtlarda Buhiya, köy olarak geçmektedir. 1773 tarihinde Tozanlı'ya bağlı idi. 1831, 1845 ve 1915 tarihlerinde Tozanlı (Doğanşar-İpsile)'ye bağlı köyler listesinde Buhiya adı bulunmamaktadır. Buhiya (Besinli) 1896 tarihinde Tozanlı'ya bağlanmıştır. Ancak kısa bir süre sonra Tozanlı (Doğanşar-İpsile)'den ayrılarak tekrar Hafik ilçesinin köyü olmuştur. Besinli köyü halkı Pusat, Şahinköy, Alanyurt, Maden, Kamış ve Yeniköy gibi Doğanşar kökenlidir. Besinli'de Bulunan sülale isimleri Doğanşar'da da bulunmaktadır. Bazı ailelerin akrabalık bağları günümüzde de devam etmektedir. Halkın yöresel giyim kuşamı,takıları Gelenek ve görenekleri Doğanşar ile aynıdır. Besinli (Buhiya ) ilk kez 1520'de defter harici olarak yazılmıştır. 1520'de mezra meskûn değildi. 1554'de mezrada 3 hane bulunuyordu. Bunlardan 2'si Sipahizade idi. 1574'de ise köyde 2'si Sipahizade olmak üzere 6 hane yaşamaktaydı. Besinli'de 1973 tarihinde 81 hanede 575, 1990'da 305, 1997'de 222 kişi yaşamaktaydı.

  Ekonomi :
  Besinli Köyünün ekonomisi geçmiş yıllarda tarım ve hayvancılığa dayalı devam etmekte iken özellikle son yıllarda Arıcılık faaliyetlerine ağırlık verilmiştir.Yörede yetişen dağ çiçeklerinin ve bitkilerinin özelliklerinden ve üreticilerin işlerine gösterdikleri itinadan dolayı Çiçek balı kalitesinin üst düzeyde olması üretilen balın neredeyse tamamının il dışına pazarlanmasına olanak sağlamıştır. Şu an için yıllık ortalama üretim yaklaşık 20 ton civarında olmakla birlikte Bal arıcılığı konusunda yapılan yeni yatırımlar ve bilimsel çalışmalar neticesinde üretimin kalitesinden taviz vermeden artırılması için çalışmalar devam etmektedir.

  Muhtarlık : Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği olması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Köy muhtarı : Halil KAYAve ihtiyar heyeti görevlerine devam etmektedirler. Altyapı bilgileri : Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak talebe sayısının yetersiz olması nedeniyle öğretmen ataması yapılamadığından mavcut okul kullanılamamakta öğrenciler başka bir okulda eğitim görmektedir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.Kanalizasyon şebekesi 2000 yılında yapılmış olup doğal arıtma sistemi ile çalışmaktadır. Sağlık ocağı mevcut olup görevli personel olmaması nedeniyle hizmet verememektedir. Köye ulaşımı sağlayan ana yol köy ayrımına kadar asfalt olup bağlantı yolu şu an için stabilize yol konumundadır. köyde elektrik ve tüm evlerde sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Besinli Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş