Besinleri Saklama Yöntemleri Nelerdir

'Pratik Bilgiler' forumunda SeLeN tarafından 15 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Besinleri Saklama Yöntemleri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Besin saklama yöntemleri nelerdir,
  besin saklama koşulları hakkında bilgi kısaca

  BESİN SAKLAMA YÖNTEMLERİ

  Oldukça değişik yöntemler uygu­lanmaktadır. Genellikle yiyeceğin cin­sine göre uygulanacak yöntem seçilir. Yiyeceklerin bir bölümü işlendikten son­ra saklanırken, bir bölümü işlenmeden saklanabilir. Örneğin sebze ve meyveler özellikle kısa dönem için normal buz­dolabında yaklaşık bir haftaya kadar sak­lanabilirken, soğuk hava depolarında ba­zı meyveler aylarca saklanabilir. Örne­ğin sonbaharda toplanan elmalar, yaz aylarına kadar piyasaya sürülür. Genel­likle et ve ürünleri de soğukta donduru­larak uzun süre saklanabilir. Et ürünlerin­den bir bölümü baharatlarla muamele edilerek (sucuk, pastırma) dondurmadan da uzun süre korunabilir. Normal koyun eti -2° ile -5° arasında dört hafta, sığır eti altı hafta kalabilir.

  [​IMG]

  Süt kolayca bozulmaya yatkın bir maddedir. Korunabilmesi için pastörize edilmesi gerekir. Yine de pastörize süt dahi ancak buzdolabında birkaç gün ka­labilir. Son yıllarda sütler özel kutularda ve koruyucu maddelerle birlikte aylarca bozulmadan saklanabilmektedir.
  Sebze ve meyvelerin bir bölümü kon­serve edilerek saklanırken halk arasın­da kurutularak da sebze saklamak müm­kün olmaktadır ve bu işlem oldukça da yaygındır. Fakat kurutulmuş yiyecekle­rin saklandıkları depoların ısısı 15°C-22°C’ler arasında bulunmalı ve ha­valandırmaları iyi olmalı. Yiyecekler be­sin değerlerini yitirmemesi için olduğun­ca karanlık olmalıdır.
  Özellikle kuru yiyeceklerin depolandığı yerlerde nem oranı kesin düşük olmalı aksi takdirde karaciğer kanserine neden olan aflatoksin adlı maddeyi yapıcı küf­ler üreyebilir. Ayrıca yiyecekler reçel yapılarak, kim­yevî maddelerle işleme tâbi tutularak (ör­neğin domateslerin salisilik asitle muame­lesin vakumlanarak saklanabilirler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Besinleri Saklama Yöntemleri Forum Tarih
Geçmişten günümüze kadar besinleri saklama yöntemleri kısaca Mutfağımız Yemeklerimiz 28 Ocak 2017
Açıkta satılan besinlerin sağlığımıza etkileri kısaca Sağlık Merkezi 27 Ocak 2017
Safra kesesi alınmış bir kişi hangi besinleri sindirmekte zorluk çeker Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 29 Eylül 2014
İnsan Vücudundaki Besinlerin Önemi Diyet Beslenme 3 Mayıs 2013
En Faydalı Yararlı Bebek Besinleri Çocuk Yemekleri 4 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş