Besin zehirlenmesi ile ilgili ne biliyorsunuz?

'Genel Sağlık' forumunda HÜZÜN_LÜ tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Besin zehirlenmesi ile ilgili ne biliyorsunuz? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Besin zehirlenmesi ile ilgili ne biliyorsunuz?


  Besin zehirlenmesini önlemenin birçok yolu bulunuyor. Ancak araştırmalar, halk arasında doğru olduğu düşünülen birçok bilginin kulaktan dolma ve yanlış olduğunu gösteriyor.

  Örneğin halk arasında doğru olduğu düşünülen, elleri sıcak su ve antibakteriyel sabunla yıkamanın bakterileri öldürdüğü inancı, bilim adamları tarafından kabul görmüyor. Araştırmalar elleri yıkanırken sıcak su yerine, ılık su kullanmanın daha sağlıklı olduğunu gösteriyor. Çünkü sıcak su cildi kurutuyor ve ciltte çatlakların oluşmasına, bakterilerin bu çatlaklardan içeri girip çoğalmasına neden oluyor. Ayrıca elleri temizlemek için mutlaka antibakteriyel sabun gerekmiyor. Herhangi başka bir sabun da elleri temizlemede yeterli oluyor.

  Halk arasında doğru olduğu düşünülen diğer bir yanlış inanış da bakterileri yok etmek için eti pişirmeden önce mutlaka yıkamak gerektiği. Oysa eti pişirmeden önce yıkamak bakterilerin bir kısmını öldürse de, eti yıkarken bakterilerin diğer yiyeceklere ve mutfak tezgahına yayılma ihtimali bulunuyor.

  Yine genel bir kanı, kalan yemek artıklarının buzdolabına koymadan önce soğutulması. Pişmiş bir yiyeceğin oda sıcaklığında bekletilerek soğutulması süresince binlerce bakteri oluşur. Bu nedenle pişirilen yiyeceklerin hızlı bir şekilde soğutularak buzdolabında kalması gerekir. Bu doğrultuda iki yöntemden söz edilebilir. Soğuk kış günlerinde tencerenin ağzı kapalı olarak balkonda bekletilmesi ya da büyükçe bir kabın içerisine konulacak buzlu suyun içinde tencerenin bekletilmesi. Yiyeceğiniz oda sıcaklığına geldiğinde buzdolabına güvenle kaldırabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Besin zehirlenmesi ilgili Forum Tarih
Bakteriyel Besin Zehirlenmesi Hakkında Bilgi Genel Sağlık 28 Şubat 2011
Gebelikte Besin Zehirlenmesi Gebelik ve Annelik 28 Mayıs 2009
Besin Zehirlenmesi Belirtileri Genel Sağlık 22 Nisan 2009
Peygamber efendimizin veda hutbesinde üzerinde durduğu konular hangileridir kısaca Peygamber Efendimiz (S.A.V) 12 Şubat 2017
Geçmişten günümüze kadar besinleri saklama yöntemleri kısaca Mutfağımız Yemeklerimiz 28 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş