Besci Köyü Hakkında Bilgi Emirgazi Konya

'Konya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 23 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Besci Köyü Hakkında Bilgi Emirgazi Konya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Emirgazi Besci Köyü - Besci Köyü Hakkında - Besci Köyü Resimleri - Besci Köyü Tanıtım  Köyün Genel Durumu :

  Besci köyü ilçeye en uzak olan ova köylerimizden olup, 32 km kuzey batısında bulunmaktadır. Işıklar Kasabasına bağlı olan Kutburun, Güvezli, Başin ve Halil Yurdu yaylarının içerisinden geçilerek köye ulaşılmaktadır. Sığraklar, Tipini ve Tepesidelik yayalarıda köyün bir mahallesi şeklinde olup, köye bağlıdır. Köy Aksaray il sınırındadır. Güney Doğusunda Işıklar Kasabası, Kuzey Doğusunda Aksaray ili İncesu Kasabası, Batısında Aksaray ili Başaran Köyü, Kuzeyinde Aksaray İli Sultanhanı ve Eşmekaya Kasabaları Güneyinde Karapınar ilçesi Kayalı Kasabası Kepez ve Kokarkuyu Yaylaları ile sınırdır. Köy halkının ticari ilişkileri komşu ilçe ve kasabalarda yapılmaktadır.

  Besci Köyü eski adı ile Ören Köyü olarak 1935 yılında kurulmuştur. 1972 yılında halk oylaması ile adını Besci Köyü olarak değiştirmiştir. Arazi yapısı düzlük ve ovadır. Köy halkı kıraç ve sulu tarım ile uğraşmaktadır. Halkın genelde maddi durumu iyi düzeydedir. Bitki örtüsü bakımından bozkır bitki örtüsüne sahiptir. Ekilen alanlarda arpa, buğday, pancar, yonca ve fiy yem bitkileri yetiştirilmektedir. Köyde büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği daha fazla yapılmaktadır. İklim ve hava şartları bakımından yazları kurak ve sıcak, kışları ise soğuk ve sert geçer.

  Ulaşım Durumu :

  Eşmekaya – Karapınar karayolu köyün içerisinden geçmektedir. Sığraklar yaylasına kadar gelmekte olup, buradan Karapınar ve Emirgazi yol ayrımı vardır. Emirgazi yolu Işıklar Kasabası Güvezli Yaylasına kadar stabilizedir. 2006 KÖYDES kapsamında 7 km’lik asfalt yapılmış olup, kalan 12 km’lık kısmından 3 km daha 2007 yılı KÖYDES programına alınmıştır.

  İçme ve Kullanma Su Durumu :

  Köyde içme ve kullanma suyu Aksaray ili Eskil ilçesi Başaran köyünki yeraltı sondaj kuyusundan karşılanmaktadır. Her evde çeşme vardır. Şimdiye kadar arıza ve su kesilmesi gibi sıkıntı yaşanmamıştır.

  Köyün Geçim Kaynağı :

  Köy halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Araziler ova olup, modern tarım yapılmaktadır. Kıraç ve sulanabilen araziler vardır. Büyük ve küçükbaş hayvan besiciliği yaygındır. Büyükbaş hayvanlar açık ve kapalı ahırlarda bakılmakta olup, küçükbaş hayvanlar kış aylarında kapalı ahırlarda bakılarak Nisan ayından Kasım ayına kadar çoban tutularak mer’aya gönderimliktedir. Köyde yaşayan nüfus sayısı fazladır. En az göç veren köylerimizdendir.

  Köy Konağı Durumu :

  Köyde Köy konağı mevcut olup, kullanıma açıktır. 2005 yılında İl Özel İdaresi bütçesinden onarımı yapılmış ve düzenlidir. İçerisine gerekli olan ihtiyaç malzemeleri de birlikten karşılanmıştır.

  Eğitim :

  Köyünde ilköğretim okulu olup, öğrencilerin taşıma kapsamında olması Kayalı Kasabası ilköğretim okuluna taşınması nedeniyle kapalı ve bakımsızdır. Köyde okuyan genç sayısı fazla olmamakla birlikte orta öğretim ve yüksek okulda okuyanlar vardır.

  Sağlık :

  Köyünde sağlık hizmetlerinin verilebileceği bir sağlık evi yoktur. Sağlık Hizmetleri Emirgazi İlçesinde ve çevre il ve ilçelerde bulunan sağlık ocakları ve hastaneleri vasıtası ile sağlanmaktadır.

  Nüfus :

  Köyünün nüfusu 339 kişi olup, 85 haneden oluşmaktadır. Yıllara göre Kadın ve Erkek Nüfusun artış ve azalma oranı Kadın: % 50 Erkek: % 50 dir. Köyün sığraklar, tipini ve tepesidelik olmak üzere mahalle ve mezrası vardır.

  Haberleşme :

  Köyünün telefonları faal olup, görüşme yapılabilmektedir. Ayrıca köy içinden Cep Telefonları ile iletişim imkânı yok denecek durumdadır. Yüksek yerenden cep telefonu ile haberleşme imkanı vardır.

  Tarihsel ve Kültürel Değerler :

  Köyünde tarihi eser olarak kabul edilen Konut, Çeşme, Camii, Köprü gibi tarihi değerleri olan yapı bulunmamaktadır. Köyünde halı ve kilim dokumacılığı halen sürdürülmektedir.

  Gelenek ve Görenekleri :

  Köyünde modern halı ve kilim dokumacılığı yapılmaktadır. Düğünler genelde evlerde, ilkbahar ve sonbahar aylarında yapılmaktadır. Salı günü başlayıp, Pazar günün gelin alınıp gelinceye kadar devam etmektedir. Yöresel sanatçılar tutularak gençleri tarafından eğlenceler yapılmaktadır. Cumartesi günü tüm davetlilere akşama kadar yemek ikram edilir. Öğleden sonra kız evine kına yakmaya gidilir. Düğünlerde yöresel sanatçılar tutulur. Cumartesi ve Pazar günün gelin alınıp gelinceye kadar eğlence devam eder. Araç konvoyu ile gelin evinden alınır oğlan evine getirilir. Akrabaları ve davetliler tarafından takı merasimi yapılarak nihayet verilir.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Besci Köyüne Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Besci Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş