Bertrand Russell Kimdir? Biyografisi Hayatı

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda SeLeN tarafından 11 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Bertrand Russell Kimdir? Biyografisi Hayatı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bertrand Russell Kimdir - Bertrand Russell Resimleri - Bertrand Russell Biyografisi - Bertrand Russell Hakkında  Bertrand Russell, (d. 18 Mayıs 1872 - ö. 2 Şubat 1970), Britanyalı filozof.

  Mantık ve matematik alanında çığır açıcı çalışmalar gerçekleştiren Bertrand Russell, Whitehead'le birlikte Principia Mathematica adlı ünlü matematik kitabını yazmıştır.

  Matematiksel mantık alanındaki çalışmalarını daha sonra felsefe alanına yayan Russell, bu çerçeve içinde mantıksal atomculuk öğretisini geliştirmiştir. Buna göre, Russell sisteminin en basit tümcelerine atomik önermeler adını vermiş ve bu önermeleri, daha kompleks tümcelere karşılık moleküler önermelerden ayırmıştır. O, moleküler önermelerin birbirlerine ve, veya, ise, ancak ve ancak gibi mantıksal eklemlerle bağlanan atomik önermelerden meydana geldiğini söylemiştir. Russell söz konusu mantıksal öğretiyle, belli bir metafiziksel görüşe ulaşmıştır. Başka bir deyişle, onun mantık öğretisiyle metafiziği arasında çok yakın bir ilişki vardır. Ona göre, biz söz konusu matematiksel mantıktan, felsefi analizden yararlanarak, dünyayı meydana getiren bileşenler hakkında sağlam bir fikir sahibi olabiliriz. O, matematiksel mantığının, dünyanın şeyler, bireyler, basit öğeler çokluğundan meydana geldiği inancı için sağlam bir destek olduğunu düşünmüştür. Dünya tek bir tözden oluşmaz, fakat çok sayıda ayrı ve tikel şeylerden meydana gelir. Üstelik, bu basit öğeler, idealistlerin düşündüğü gibi, tinsel bir yapıda değildir. Bunlar basit oldukları ve yalnızca varoldukları için, kendilerinde hiçbir niteliğe sahip değildirler. Onlar, olgular adı verilen kompleks yapılar içinde ortaya çıkar ve bunlardan bazıları fiziki, bazıları da tinsel bir nitelik taşır.

  Bilgi kuramı bakımından deneyciliği benimseyen Russell, betimleme yoluyla bilgi ve tanışıklık yoluyla bilgi olmak üzere iki ayrı bilgi türünden söz etmiş ve bunların deneysel bilgimizin temelini meydana getirdiğini savunmuştur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bertrand Russell Kimdir Forum Tarih
Bertrand Russell Kimdir - Bertrand Russell Hayatı Düşünürler-Filozoflar 14 Haziran 2011
Bertrand Russell kimdir? (1872-1970) Düşünürler-Filozoflar 5 Ekim 2008
Bertrand Russell'in Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 2 Şubat 2012
Bertrand Russell - Sorgulayan Denemeler Kitabı Kitap Özetleri & E-Kitaplar 19 Temmuz 2009
Sorgulayan Denemeler - Bertrand Russell Kitap Ozeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 20 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş