Bertall Kimdir - Bertall Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 1 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Bertall Kimdir - Bertall Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bertall Kimdir - Bertall Resimleri - Bertall Biyografisi - Bertall Hakkında  Charles Constant Albert Nicolas d'Arnoux de Limoges Saint Saens, ya da kısaca Bertall (18 Aralık 1820, Paris - 24 Mart 1882, Soyons), Fransız karikatürist, çizer ve yazar. On dokuzuncu yüzyılın önemli çizerlerinden ve fotoğrafçılığın önde gelen isimlerinden biri kabul edilir.

  Bertall'ın babası eski bir yargıçtı. Ailesi, École Polytechnique'e (Fransa'nın ünlü mühendislik okulu) gitmesinde ısrar ettiler. Bertall ise resim kariyeri yapmaya karar verdi ve uzun yıllar Michel Martin Drolling'in atölyesine devam etti. Daha sonraki yıllarda ise tasarım, çizim ve karikatür üzerine yoğunlaştı. Balzac'ın tavsiyesiyle, çalışmalarını, "Bertall" olarak imzalamaya başladı. "Bertall", karikatüristin üçüncü isminin anagramıydı. Albertine Césarine Elisabeth Pellapra de Lolle ile evlendi ve 17 Ağustos 1866'da üçüz babası oldu.

  Le Magasin pittoresque, Le Musée des familles, La Semaine des enfants, Le Journal pour tous, La Bibliothèque des chemins de fer ve la Bibliothèque rose gibi yayınlar için karikatür çizdi. Gustave Barba tarafından hazırlanan ve 1849 ile 1855 yılları arasında 30 cilt olarak yayınlanan Les Romans populaires illustrés için 3600 çizim yaptı.

  Fotoğrafçılığın ilerlemesine katkıda bulunan isimlerden biri olan Bertall, 1855 yılında Hippolyte Bayard ile birlikte çalıştı. 1866 yılında ise portre fotoğrafçılığı yapmaya başladı.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bertall Kimdir Bertall Forum Tarih
Karahanlılar kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Gazneli kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Türkiye Selçuklu Devleti kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Ahmet Kutsi Tecer kimdir hayatı ve edebi kişiliği kısaca Biyografi & Otobiyografi 18 Ocak 2017
Kaşgarlı Mahmut kimdir hayatı kısaca Biyografi & Otobiyografi 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş