Bergakademie Freiberg Teknik Üniversitesi Hakkında Bilgi

'Üniversiteler' forumunda SeLeN tarafından 1 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Bergakademie Freiberg Teknik Üniversitesi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bergakademie Freiberg Teknik Üniversitesi Hakkında - Bergakademie Freiberg Teknik Üniversitesi Tarihi - Bergakademie Freiberg Teknik Üniversitesi iletişim  Slogan: Glück Auf!
  Kuruluş: 1765
  Dil: Almanca
  Tür: Devlet Üniversitesi
  Rektör: Bernd Meyer
  Öğrenciler: 5000 (2009/10 Kış sömestrı) (% 30 bayan, % 8 yabancı uyruklu)
  Akademik personel: 821 (97 Profesör)
  Konum: Freiberg
  Web sitesi:
  www.tu-freiberg.de

  Bergakademie Freiberg Teknik Üniversitesi (deutsch: Technische Universität Bergakademie Freiberg, TUBAF) Almanya'nın Saksonya Eyaleti'nde bulunan, özellikle Jeoloji, Malzeme Bilimi ve Çevre Mühendisliği dallarında uzmanlaşmış köklü bir devlet üniversitesidir.

  Bergakademie Freiberg Teknik Üniversitesi 1765 yılında , Prens Franz Xaver tarafından Friedrich Wilhelm von Oppel, Carl Wilhelm Benno von Heynitz ve Friedrich Anton von Heynitz'in çalışmaları sonucu maden işçileri için bir eğitim yeri olması amaçlanarak kurulmuştur.

  Yedi Yıl Savaşı yenilgisinin ardından Saksonya'da maden işletmesinin güçlendirilmesi ve işletmenin onarım ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için kurulan akademi, bu amaçlar doğrultusunda başarıya ulaşmıştır.

  Bergakademie Freiberg Teknik Üniversitesi dünyada halen varlığını sürdüren Madencilik Bilimi üzerine eğitim veren en eski üniversitedir. Daha önce bu alanda eğitim vermek üzere kurulan 4 akademi (Potosí (Bolivya, 1557–1786), Kongsberg (Norveç, 1757–1814), Banská Štiavnica (Slovakya,1762–1919) und Prag (Çek Cumhuriyeti,1762–1772)) de kapanmıştır. 1747 yılında kurulan École des Ponts et Chaussées'den sonra teknik eğitim veren ikinci en eski üniversitedir.

  Akademide Freiberg'li bilim adamları tarafından 2 kimyasal element keşfedilmiştir: Indiyum (1863,Ferdinand Reich ve Theodor Richter) ve Germanyum (1886,Clemens Winkler).

  1871 yılında Dresden Teknik Üniversitesi kurulana kadar Bergakademie Freiberg Saksonya Eyaleti'nin teknik eğitim veren en gelişmiş üniversitesi olarak kalmıştır.

  1989 Sonrası Dönem

  Alman Yeniden Birleşmesi'nin ardından akademinin altyapısı büyük ölçüde yeniden tasarlandı. İlerleyen zamanlarda Yarı İletkenler araştırma alanında da gelişen TUBAF, Freiberg'te yarı iletken endüstrisinde önemli bir yer edinmiştir.

  Jeoloji ve Malzeme Bilimi'nin yanı sıra Çevre Mühendisliği alanında da büyük gelişme gösteren akademi, evrensel bilime katkıda bulunan modern üniversiteler arasında yerini almıştır.

  Ekim 2008'den bu yana Bergakademie Freiberg Teknik Üniversitesi Freudenstein Şatosu'nda dünyanın en zengin mineral koleksiyonunu sergilemektedir. Ayrıca International Management and Environment (IMRE) ve International Business in Developing&Emerging Markets (IBDEM) olmak üzere İngilizce eğitim verilen master programları da mevcuttur.

  Fakülteler

  Üniversite toplamda 6 fakülteden oluşmaktadır:

  * Matematik ve Enformatik Fakültesi (Fakülte 1)
  * Kimya ve Fizik Fakültesi (Fakülte 2)
  * Jeoloji ve Maden Fakültesi (Fakülte 3)
  * Makine, Proses ve Enerji Mühendisliği Fakültesi (Fakülte 4)
  * Malzeme Mühendisliği Fakültesi (Fakülte 5)
  * Ekonomi Fakültesi (Fakülte 6)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bergakademie Freiberg Teknik Forum Tarih
Yakop (Aulonocara jacopfreibergi) Akvaryum - Balık Dünyası 23 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş