Bereketli Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bereketli Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bereketli Köyü -Bereketli Köyü Araklı-Bereketli Köyü Hakkında -Bereketli Köyü Resimleri

  İlçe: ARAKLI -

  İl: TRABZON

  İle Uzaklığı: 40 km

  İlçeye Uzaklığı: 7 km

  Rakım: 750 m  Bereketli, Trabzon ilinin Araklı ilçesine bağlı bir köydür.

  Mahura köyü 1486 tarihinde Sürmene nahıyesine bağlı olarak kaydedilen köylerin en büyüklerinden biridir. MM 828 nolu defterde mahura (bereketli) köyü 8, TT (tapu tahrir) 52 ve daha sonraki tarihlere ait MM (Maliyeden müdevver) 288 ve Tapu kadastro genel müdürlüğü arşivi (TKGMA) 29 Numaralı defterde ise dokuz hisseye ayrılarak tımarlara gelir olarak kaydedilmiştir.
  TKGMA 29 numaralı defterde ise bu 9 hisse: kariyeri Mahura, namı diğer Avano(1), namı diğer Cavdano (2), namı diğer Linostaş (3), namı diğer Marhon (4), namıdiğer Dul (5), namı diğer Avanos (6), namı diğer Kucara ve Lazanat Kucara'ya bağlı bir mezra olarak kaydedilmiştir.
  Bütün bü kayıtlar, ayrı birer köy olarak görünen hisselerin, o gün Mahura köyüne bağlı birer mahalle olduğu görülmektedir. Bugün TKGMA 29'da, isimleri verilen Cavdano ve Marho'nun neresi olduğuna dair kesin bir bilgi olmamakla birlikte Kucara, bugünkü adıyla GÜLTEPE, Lazanat (Çimenli) Sürmene'ye bağlı birer köydür. Mahura ise bugünkü adıyla, Bereketli (Avanos-Yıldızlı) Linonstaş-Yassıkaya ve Dul, Araklı'ya bağlı birer köy olarak geçmektedir.
  Mahura köyü, 8 hisseye ayrılarak, tımarlara gelir olarak yazılmıştır. Kayıtlarda, bu köye ait mülk olarak kaydedilen yerin, daha önce Kotoros adlı bir Hıristiyan'a ait olduğu ve sahibinin Rumeli'ne sürüldüğü kaydedilmiştir.

  1486 tarihinde bu köyde; 2'si Müslüman 244 hane, 16 mücerred, 16 bive, 3 baştine, 4 zemin mevcut olup ve toplam olarak da 18,151 akçelik gelir kaydedilmiştir. Ayrıca bu köyde üç hane müsellem ve beş hane de bunlara yamak olarak kaydedilmiştir.
  Mahura köyü 1515 tarihinde, 11 Müslüman, 304 hane, 3 mücereed, 38 bive, 56 baştine, 6 zemin ile 8 hane cemaatı müsellem, 14 değirmen mevcut olup toplam olarak 28,000 akçelik gelir kaydedilmiştir. 1553 tarihinde, 80'i Müslüman, 230 hane .4'ü Müslüman, 27 mücerred, 15'i Müslüman'ın elinde, 118 baştine, 11 hane, 2 mücerred, 26 baştine ve 42 zeminden oluşan cemaati müsellem, 8 değirmen vardı ve toplam olarak 31,113 akçelik gelir kaydedilmişti.

  1583 yılında 91'i Müslüman 258 hane, 6'sı Müslüman 18 zemin, 19'u Müslümanların tasarufunda 144 baştıne ve 2'si Müslümanların elinde 9 değirmen, toplam olarak 36,047 akçelik gelir kaydedilmiştir.


  Diğer birçok köy ve kasabada olduğu gibi, Bereketli köyü halkı, tipik Karadeniz gelenek ve göreneklerine bağlı kalmıştır. Gerek dinî ve millî bayramlar olsun, gerek sosyal yaşamın değişik alanarında olsun bu gelenek ve görenekler, nesilden nesile aktarılmıştır. Ancak köyden şehire göç'ün aşikar sonuçlarından biri olarak, yeni nesil bu kültür mirasından yoksun olarak yetişmektedir.
  Yaylacılık, eskisi kadar olmamakla birlikte, yayla mevsiminde, halk yaylalara çıkmaktadır. Yaylaya çıkmak, artık daha çok gezi ve piknik amaçlı olmaktadır.

  Yemek kültürü, Karadeniz'e has özellikler sergilemektedir. Köy mutfağının tatları şöyle sıralanabilir;

  • Mısır ekmeği,
  • Lahana çorbası,
  • Tuzlu peynir (eski peynir),
  • Malez (kara kabaktan),
  • Kabak lapası,
  • Goliya,
  • Taze ve kuru fasulye,
  • Kiremitte hamsi,
  • Hamsi buğlama/ızgara/tava,
  • Isırgan lahanası.
  Bereketli köyü Trabzon ili, Araklı ilçesi, Küçükdere vadisinden, sahilden 7 Km. uzakta kurulmuş bir yerleşim birimidir.
  Köye ulaşım, Araklı ve Sürmene ilçelerinden dolmüşla yapılabilmektedir.

  Yaz aylarında, özellikle fındık mevsiminde, ağustos ayında, köyün nüfusu artmaktadır. 2007 yılının adrese dayalı nüfus sayımına göre köyü nufüsu 305 kişi olarak belirlenmiş, bunun 151'i erkek, 154'ü kadın olarak kayıtlara geçmiştir.

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy halkının geçim kaynağı; başta fındık, çay ve mısır olup burada yaşayan halk, ilçelerde memür ve işçilik yapmaktadır.

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Önceleri bu köyde bir köy altı merkezi fırın, bakal, terzi, mobilyacı, kıraathane ve yorgancı, demir el aletleri gibi küçük işletmeler bulunmakta idi. Fakat genel olarak 1980 sonrası yıllarda köy aşırı göç verdiğinden ötürü bu meslek dallarından hiçbirisi şu an burada bulunmamakta ve o hareketlilikten eser bulunmamaktadır. Köye bir yatılı bölge okulu kazandırılmış, şu an tam faal bir şekilde öğretimine devam etmektedir. Köyümüz de 3 cami, 1 Kuran kursu ve 1 de yatılı bölge ilk öğretim okulu bulunmaktadır. Yine bölge turizmine önemli katkı sağlayan şifalı su, halk diliyle acı su çıkmaktadır. Gerek Trabzon gerekse çevre iller ve Türkiye'nin her tarafından sayısız ziyaretçi ağırlamakta ve özellikle böbrek taşı hastalıklarında doktor tavsiyesi ile yararlanılmaktadır


  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bereketli Köyü Hakkında Forum Tarih
Bereketli Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Bereketli Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 14 Haziran 2012
Bereketli Köyü Bandırma Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 25 Nisan 2010
Bereketli Köyü Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 25 Nisan 2010
Bereketli Köyü Sarıgöl Manisa Manisa Tanıtımı 16 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş