Bereketli Köyü Bandırma Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bereketli Köyü Bandırma Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bereketli köyü bilgileri - bereketli köyü tanıtım - bereketli köyü resimleri  Bereketli Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köyün Balıkesir merkeze uzaklığı 27 km dir.


  Tarihi

  Köyün cumhuriyetle birlikte kullanılan adı Bereketli, cumhuriyet öncesi İstavra (İstaura), Nastavra daha sonra Mastavra olarak anıla gelmiştir.Çamlı mezar, Türkler mezarı yumaklı dağı, Kale bölgelerinde eski yerleşim yerlerine ait kalıntılara toprak altında rastlanmaktadır. Bu kalıntılardan çıkan bazı kırık dökük tarihi eşyalar köyün eski okulunda 25 yıl öncesine kadar saklanmıştır.Köy halkının çoğunluğu Manav olup çok azda olsa 93 Harbi dolayısıyla gelen göçmenler vardır.
  Kültür

  Köy düğünleri bu dönemde eskiye oranla rağbetini kaybetsede yine de oldukça eğlenceli ve güzel geçmektedir. Cuma ikindi saatlerinde Balıkesir şehir merkezinden getirilen davul, zurna ekibi köy girişinde geldikleri taşıma arcından inerek köye mehter marşlarını çalarak girermetedirler. Cuma ve cumartesi akşamları kız evinde bayanlar tarafından çeşitli oyunlar oynanmaktadır. Geceleri ise köy kahvesi ve muhtarlığında bulunduğu köy meydanında erkekler oturama adı verilen eğlenceyi sergilemektedirler. Burada geleneksel oyunların birçoğu zamanla unutulmasına rağmen harmandalı efe oyunu hala varlığını davam ettiren oyunlardandır. Bunun dışında bengi gibi halk oyunlarıda oynanmaktadır.

  Askere gidecek olan köy gençleri bir arya gelerek her akşam bir asker ailesinin evinde yemek yemektedirler. Askere köy çıkışına kadar hep birlikte uğurlanmaktadırlar. Uğurlayan kişiler asker ocağında lazım olur düşüncesiyle yeni askerlere çeşitli para hediyeleri vermetedirler. Askere uğurlamada olduğu gibi hacı uğurlamaları ve hacıdan dönenler için karşılamalarda güzel bir adet olarak yine köy girişinde yapılmaktadır. Köy güreşleri bazı yıllarda düzenlenen fakat unutulmaya yüz tutan bir gelenektir. Köy hayırı denilen yemekli merasimlerde yine eskiye oranla canlılığını yitiren ama son zamanlarda yine rağbet gören güzel bir gelenektir. Hayır günü bütün çevre köylerin ve Balıkesir halkı hayıra davet edilir.
  Coğrafya ve İklim

  Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. yazlar sıcak kışlar ise soğuk geçer.
  Nüfus

  Köy halkının çoğunluğu Balıkesir'e göç etmiştir ve yoğun olarak Plevne mahallesinde ikamet etmektedirler.
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 394
  2000 615
  1997 436
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Balıkesir'de yaşayan bereketlilerin çoğu esnaftır. Çardaklı mevkiinde bulunan dükkânların çoğunluğu bereketliler tarafından işletilmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon: 0 (266) 728 80 37
  Cep Telefonu:0 (533) 445 37 67
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bereketli Köyü Bandırma Forum Tarih
Bereketli Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 14 Haziran 2012
Bereketli Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Bereketli Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Bereketli Köyü Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 25 Nisan 2010
Bereketli Köyü Sarıgöl Manisa Manisa Tanıtımı 16 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş