Berber Nedir - Berberin Görevi - Berber Ne İş Yapar

'Meslekler Rehberi' forumunda SeLeN tarafından 5 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Berber Nedir - Berberin Görevi - Berber Ne İş Yapar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Berber, saç sakal, bıyık tıraş'ı yapan anlamına gelir.

  15. yüzyıldan önce herkes karşılıklı olarak birbirlerine berberlik yaparlardı. Daha sonra berberler ortaya çıktı. O zamanlarda berberler sadece saç sakal kesimi değil, sünnet, hacamat, diş çıkarmacılık, sülükçülük, kellik ve uyuz, bit tedavisi ve halk hekimliği de yapıyorlardı.Berberler saglık için zeytinyağlı sabunlar kullanırlardı.Böylece kellige,kepeğe,saçkırana engel olmaya çalışırlardı.


  Sakal tıraşı, modernleşme öncesinde müslüman dini inancı çerçevesinde hadiste “bıyıkları kısaltın, sakalları uzatın” emriyle fıtrattan görülüp haram, mekruh sayılır, erkekler sakallarını uzatırlar, sakal duası yaparlardı.Osmanlı padişahları içinde Yavuz Sultan Selim dışında bütün padişahlar sakallıydı.

  Evliya Çelebi’ye göre ise, İbrahim’e kadar sakal tıraşı yoktu, İbrahim Kabe'de Hacdan sonra saç sakal kesimini başlattı. Muhammed'in 'sakal-ı şerif'ini kesen Selman-ı Farısi olduğu için berber dükkânlarında “Her seher besmele ile açılır dükkânımız, Selmanı Farisidir pirimiz üstadımız” yazan bir levha vardır. Cumhuriyetten önce berberlere 'Perükar' deniliyordu. Osmanlı berberleri seyyardı, kahvede, sokakta tıraş ederler, evlere servis yaparlardı. Sabun, leğen, ustura temel araçlarıydı. Gitgide berberler dükkân açtı. Modern zamanlarda, sakal tıraşı medenilik göstergesi oldu ilk dönemlerde, ve sakal tıraşı olmayana kamusal ve medeni gözle bakılmadı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Berber Nedir Berberin Forum Tarih
Paradokslar, Berber Paradoksu Nedir Konu Dışı Başlıklar 29 Aralık 2011
Yağmurlu Recai Berber İlköğretim Okulu Bilgileri Kırkağaç Manisa Manisa Tanıtımı 4 Mart 2012
Berberi Koyunu - Ammotragus Lervia Hakkında Bilgiler Diğer Hayvanlar 16 Şubat 2012
Berberi Koyunu Özellikleri Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 24 Aralık 2011
Berber Dükkanına Vardım Türküsü Notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 16 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş