Benlik Modelleri

'Psikoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 3 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Benlik Modelleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Benlik Modelleri

  Benlik modelleri, araştırmalar için oluşturulan benliğin işleyiş modelleridir.

  Şema Olarak Benlik Modeli
  Bu modellerden biri, benliği şema olarak kavramlaştıran modeldir: Bu, 'şema olarak benlik' modelidir. Bu model, bellekte depolanan kavramları temsil modeli olarak tanımlanan şema kavramını (kavramların yapılanmış bir bütünü), benlik anlayışına taşımaktadır.
  Benlik şemaları, benliğe ilişkin sosyal enformasyonların işlenişini yönlendiren ve düzenleyen ve geçmiş yaşantılardan kaynaklanan bilgi genellemeleridir (Markus, 1977); benlik şemalarında, spesifik bilişsel temsillerin yanı sıra, bazı kategorizasyonların sürekli tekrarından doğan genel bilişsel temsiller, bir tür filtre mekanizması meydana getirip pekiştirir ve böylece oluşan benlik şemaları, bireyi değişikliklere karşı koruyucu bir işlev görürler.
  Benlik şeması, ilişkin olduğu alanda yeni enformasyonların işlenmesini kolaylaştırır, bu alandan, kendi davranışını destekleyen örnekler bulur; bu alanda kendi gelecek davranışlarını öngörmeyi sağlar ve şemasına uymayan enformasyonlara karşı direnmeyi sağlarlar.

  Prototip Olarak Benlik Modeli
  İkinci model, 'prototip olarak benlik' modelidir (Rogers, 1977; 1981); burada benlik, bir kişinin kendini betimlediğini düşündüğü özellikler bütünüdür. Prototip, bir kategoriyi en iyi temsil eden öğesidir, kategorinin diğer öğelerine en çok benzeyen öğedir.
  Genelde bir kategorinin en sık olarak hatırlanan, aklımıza gelen öğeleri, en tipik olanlarıdır; kategorinin tipikliği, onun temsil ediciliğine ve bellekte ulaşılabildiğine bağlıdır. Benlik, kendi prototipinin özelliklerine sahiptir; hiyerarşik olarak düzenlenen benlik prototipi, kişinin kendini betimleyici çeşitli kişilik çizgileri, fiziksel nitelikler ve davranışsal verilerden oluşur; yeni bir enformasyonun, kişinin tanımına dahil olabilmesi için, prototipe uygun olması gerekir.

  Çağrışım Ağı Olarak Benlik Modeli

  Üçüncüsü 'çağrışım ağı olarak benlik' modelidir (Hinton & Anderson, 1981). Burada enformasyonlar aralarında birbirine bağlantılı düğümler halinde düşünülür; bu düğümlerin birbiriyle bağlanmasından ağlar oluşur. Düğümlerden birinin uyarılması, onunla bellekte çağrışımlı enformasyonların hatırlanması ve tanınmasına yol açar. Bir kişiye kendini tanımlaması söylendiğinde, benliğe tekabül eden düğümle ilgili özelliklerini belirtir; benlik düğümüne en yakın, en merkezi özellikler, aynı zamanda en kolay uyanan özelliklerdir.
  Bu bağlamda Kihlstrom ve ark. (1988), bellekte depolanmış iki tip benlik bilgisi ayırdederler:

  1. Bireyin kendisi ve davranışları hakkındaki görüşüne ilişkin semantik bilgiler
  2. Kişinin otobiyografık belleğinden gelen enformasyonlara tekabül eden episodik bilgiler
  Benliği tek bir bilişsel yapıda görmek doğru görünmemektedir, zira bireyler durumlara göre değişkenlikler göstermektedir. Örneğin bir bireyin benlik tanımında, merkezi özellikler sistematik olarak belirtilse de, periferik özellikler koşullara, durumlara göre anılmaktadır.  Kaynak: Bouchel ve ark. 1996; Kihlstrom, 1992, Piolat ve ark. içinde
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Benlik Modelleri Forum Tarih
Benlik Modelleri ve Süreçleri Psikoloji 12 Nisan 2009
Avrupa'da kurulan Türk devletlerinin benliklerini kısa sürede kaybetme nedenleri Tarihi Bilgiler 16 Ekim 2016
Benlik Dâvası Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 30 Nisan 2012
Sosyal Psikoloji - Motivasyon ve Benlik Açık Öğretim AÖF 23 Haziran 2011
Benlik, Kişilik Ve Kimlik Seviyeli-Ciddi Konular 23 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş