Bendir nedir? Bendir Hakkında

'Müzik Türleri ve Enstrümanları' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bendir nedir? Bendir Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bendir nedir? Bendir Hakkında


  [​IMG]

  Bendir Klasik Türk Müziğinde kullanılan başlıca vurmalı ritim çalgılarından biridir.

  Zilsiz büyük tef nakkare ve kudümle birlikte kullanılır. Derisinin iç yüzüne boydan boya gerilen kiriş sayesinde aynı anda iki değişik tını çıkarabilir.

  Bendir Klasik Türk müziğinde ve özellikle Mevlevi zikr musikisinde daire veya def adıyla bilinen vurmalı çalgının Mağrip ülkelerine (özellikle Fas ve Cezayir'e) özgü biçimidir. Mağrip Arapçasından alınan bendir adı Türkiye'de 1980'lerden sonra yaygın kullanıma kavuşmuştur.

  Genellikle 40 ila 55 cm çapında daire şeklindeki bir kasnağa deri germek suretiyle imal edilen bendirin belirgin bir özelliği rezonans sağlamak amacıyla iç tarafına gerilen iplerdir. Aynı enstrüman 12. yüzyıldan itibaren Ortaçağ Avrupa müziğinde timbre veya tymbre (Fransızca) adıyla yaygın olarak kullanılmıştır. Arapça adın Fransızcadan aktarılmış olması kuvvetli olasılıktır.

  Türkiye'de son dönemlerde kullanım alanı yaygınlaşmaya başlamış olup ilahi müziğinin yanında Türk Halk Müziği'nde en çok kullanılan ritim aleti olmuştur.Bunun yanında Türkçe rock parçalarda da zaman zaman görülebilmektedir.

  Standart çapı 52 cm'dir. Ses kalitesi bendirin kasnağına ve maddesine göre değişir. Plastikten veya deriden yapılır. Deriden yapılan bendirlerde kasnaklardaki vidaları sıktıkça ses tonu değişir aynı zamanda çakmak-kibrit yardımıyla deri 2 dakika kadar ısıtıldığı zaman daha kaliteli ses elde edilir.

  [​IMG]

  Yuvarlak bir kasnağa keçi derisi gerilerek yapılır. Suni derili modelleride mevcuttur. Çalınmadan önce mum alevinde derinin ısıtılması gereklidir (keçi derisi olanlar). Sol elle tutulup sağ elin parmakları vurularak çalınır. Aynı zamanda sol elin parmakları usülü takip etmelidir. Def' in daha büyük çapta olanları Bendir olarak adlandırılır. Bu enstrumanı çalan sanatkara ise Bendirzen denir. ​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bendir nedir Bendir Forum Tarih
Bendir Nedir ? Ne İşe Yarar? - Özellikleri - Bendir Müzik Aleti Hakkında Müzik Türleri ve Enstrümanları 11 Aralık 2008
Sufi Ney - Bendir 2010 Albüm Tanıtımları 9 Şubat 2010
Vurmalı Çalgılar Hakkında Bilgi Bendir - Vurmalı Çalgılar Bendir Müzik Türleri ve Enstrümanları 7 Temmuz 2009
Bendir Ve Tarihçesi Müzik Türleri ve Enstrümanları 3 Aralık 2008
7. sınıf sosyal çalışma kitabı sayfa 16 geçmişten günümüze kitle iletişim araçları cevapları nedir? Seviyeli-Ciddi Konular Çarşamba 21:25

Bu Sayfayı Paylaş