Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla - Resim Sergisi

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 24 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla - Resim Sergisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla - Resim Sergisi


  Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla sergisi
  [​IMG]

  Tarih: 12.02.2010
  21.03.2010 tarihleri arasında sergilenmektedir.
  Mekan: Kâzım Taşkent Sanat Galerisi
  Adres: İstiklal Caddesi, No: 161-161A, Kat: Z 34433 Beyoğlu, İstanbul
  İl/ilçe: İstanbul / Taksim
  Telefon:
  Fiyat: ...


  “İlklerin kadını” olarak bilinen, sanatı uluslararası camiada hayranlıkla karşılanan Semiha Berksoy 100 yaşında! Cumhuriyet dönemi sanatının sembolü olan Berksoy’un 100.doğum yılı nedeniyle Kâzım Taşkent Sanat Galerisi ve Sermet Çifter Salonu’nda iki sergi açılıyor.

  Berksoy’un yaşamına, sanatına pencereler açacak sergide sanatçının yaptığı resimler, otoportreler ve desenlerin yanı sıra kıyafetleri, fotoğrafları; Nâzım Hikmet, Fikret Mualla ve Celal Esad’ın kendisine hediye ettiği eserler ve arşiv değeri olan objeler sergilenecek. Ziyaretçiler, sanatçının video kayıtlarını izleyip aryalarını ve şiirlerini de dinleyebilecekler.

  Resim Heykel Müzesi koleksiyonuna ait olan ve sanatçının kendisini en iyi anlatan yapıtı ünlü “Semiha Berksoy Odası” Sermet Çifter Salonu’nda yeniden canlandırılacak. Berksoy’un birebir yatak odasını aktaran bu alanda sanatçının başyapıtları, sanatçının bir zamanlar aşk yaşadığı Nâzım Hikmet anısına hazırladığı köşe, piyanosu gibi pek çok eser ve obje sergilenecek.

  Sergiyle eş zamanlı olarak yayımlanacak sergi kitabında; sanatçının eserlerinin yanı sıra sanatçının kızı Zeliha Berksoy, serginin küratörü ve tasarımcısı M. Melih Güneş, Prof. Dr. İlber Ortaylı, tiyatro yönetmeni ve sanatçı Robert Wilson ve küratör Rosa Martinez’in yazıları yer alıyor.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş