Ben Giderim Oduna (Yaşar 2) Türküsü Hikayesi

'Müzik Sohbet & Fan Club' forumunda Mavi_inci tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Ben Giderim Oduna (Yaşar 2) Türküsü Hikayesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ben Giderim Oduna (Yaşar 1) Türküsü ve Hikayesi - Ben Giderim Oduna Türküsü ve Hikayesi - Ben Giderim Oduna Türküsünün Hikayesi - Ben Giderim Oduna Türküsünün Sözleri - Ben Giderim Oduna Türkü Hikayesi - Ben Giderim Oduna Türkü Sözleri


  Pörnek Köyü Emirdağ’a yakın bir köyün adıdır. Yakın bir geçmişte, bu köyde Cemile adında fakat “Yaşar” diye anılan yedi sekiz yaşlarında oldukça güzel bir kız vardır. Cemile’nin anası babası ölmüş; yakın hısım, akrabasından kimse kalmamıştır. Yalnız, kendinden küçük Veyis adında bir kardeşi bulunmaktadır. Cemile, yaşının ve genç kızlığının gereğince, dünyayı başka türlü görmeye başlıyor. Yani sevmek çağına girmiştir. Ve Cemile birini sevmeye başlıyor. Köyün yakışıklı delikanlılarından Şahin (Şahan) adında birine aşık olmuştur. Şahin de onu sevmektedir. Bu sevgi devam edip gelişirken araya kara kedi girer. Cemile’nin köyde yakın birisi olmaması yüzünden onu zengin bir köylü, sonradan kendi oğluna almak düşüncesi ile himayesine alır. Aradan zaman geçer ve oğlan babasının önceden verdiği kararla nişan yapılır. Cemile Şahin’i sevdiği için nişana razı değildir. Ama baskı ağırdır ve kız sıkıntı içindedir. Hem Cemile hem de Şahin yanıp kavruluyor ve ateşleri günden güne artıyor. Bu nişan işi onları birbirinden uzaklaştıracağı yerde, aksine birbirine daha çok yaklaştırmış ve bağlamıştır. Nişanın önüne geçmek ve beraber evlenebilmek için çareler aramaya koyulurlar. Fakat oğlan tarafı buna meydan vermemekte ve mani olmaya çalışmaktadır. Aradan günler, haftalar, aylar geçiyor. Cemile erimeye başlıyor.

  Zavallı şahin de aşk ateşiyle sayıklamalar, hülyalar içindedir, içini türkülere döküyor. Cemile ile sevgisini içli bir şekilde ifade ediyor. Cemile için için ağlar erirken; Şahin de türkü döküp dururken düğün zamanı gelivermiştir.

  Oğlan tarafı çifte davullar çaldırarak, civardan pehlivanlar getirterek muhteşem bir düğün yapmış, Cemile’yi gelin almışlardır. Cemile düğünden çok etkilenmiştir, üzüntülü ve acılı bir durumdadır. Kendisi için her şey bitmiştir. Çünkü Anadolu’da kız bir kez gelin olur. Dünyada Şahin’den başka kimsesi olmayan Cemile artık istemediği bir ailenin gelinidir.

  Gelinliği bir yıl sürer. Şahin’le Cemile’nin ateşlerinin söndüğü zannedilir. Halbuki aşk ateşi daha da artmış, yalımları yüreklerinin dışına taşmıştır. Şahin bu geçen bir yıl içinde evlenmemiş ve başkasıyla da evlenmeyi aklından geçirmemiş; Cemile de kocasına bir türlü ısınamamıştır. İkisi de sevgilerini iyice gizlemeye çalışıyor ve başarılı da oluyorlar. Şahin’le gizli gizli haberleşiyorlar. Bir gün bu ıstıraba son vermek gerektiği kanısına varırlar ve Şahin’in teklifi gelir. Cemile de aynı düşüncededir: tüm yollar birlikte kaçmak düşüncesine çıkmaktadır.

  Köyün kıyısındaki evin önünde buluşmayı kararlaştırırlar. Şahin bir kır ata binip gelir. Vakit gecedir. Biraz sonra Cemile de aynı yere gelir. Hiç vakit kaybetmeden Cemile’yi atın terkisine alarak atı sürer, doğruca Şahin’in Emirdağ’daki ablasının evlerine...

  Ertesi gün olay köyün dilindedir. Hem Şahin'de hem Cemile’nin kocası tarafında bir telaş başlar.

  Şahin’le Cemile on, onbeş gün Emirdağ’da kaldıktan sonra Emirdağ’a dönerler. Cemile’nin kocası mahkemeye başvurur. Bu şekilde Cemile ile Şahin bir müddet daha birlikte kaldıktan sonra, Cemile Şahin’in yengesi tarafından kandırılır. Şahin’in yengesi Şahin’i sevmemektedir, zaten Cemile’nin kocasının akrabasıdır da. Ne yapıp edip Cemile’yi sevdiğinden ayırmak gerektiğini düşünür. Günlerce dil döküp Cemile’yi kandırmayı başarır. Cemile’nin küçük kardeşi Veyis de açıkta kaldığından, ablasının yine eski zengin kocasına dönmesini istemektedir.

  Cemile bunun üzerine düşünüyor, düşünüyor ve kocasına dönmeye karar veriyor. Çünkü küçük kardeşi içliliği yüzünden amansız bir hastalığa yakalanmış bulunuyor. Kardeşine acıyan, başka düşüncelerle de sarsılan Cemile kocasının evine dönüyor. Fakat kocası Cemile’yi kabul etmiyor. Cemile ortada kalakalmıştır. Hem Şahin’den hem kocasından olmuştur. Sığınacağı kimsesiz kardeşi kalmıştır, başka da yeri yoktur artık. Veyis hasta olduğu için bakacak kimseleri yoktur. Her şekilde açıkta kalan Cemile düşünüp dururken köyün zenginlerinden biri Cemile’ye evlenme teklif eder. Cemile maddi olanaklarının artacağı düşüncesiyle adamla evlenmeye razı olur ve evlenirler. Sonrasında Veyis hastalığın pençesinden kurtulamayıp Afyonkarahisar Hastanesi’nde ölür.

  Cemile derin bir yalnızlık içinde hissediyor kendini. Kardeşinin ölümünü kendinden biliyor ve büyük azap içinde kıvranıyor. Bu ağır elem içinde Cemile onulmaz bir derde düşüyor,garip, kimsesiz Cemile’yi ölüme götürüyor bu dert.

  Tüm bu acı hikayenin üzerine Şahin Gürbüz içini türkülere, ağıtlara döküveriyor.

  Ben Giderim Oduna

  Karşıdan gelen atlı
  Altında kilim katlı
  Anam babam sağolsun
  Hepisinden yar tatlı

  Yalan mıydın Yaşar
  Karakolda doğru söyler
  Mahkemede şaşar

  Sarı yayımın bendi
  Ne tez unuttun andı
  Düşmanlar bile etmez
  Bana ettiğin fendi

  Yalan mıydın Yaşar
  Karakolda doğru söyler
  Mahkemede şaşar

  Ben giderim oduna
  Şahan derler adıma
  Otuz günde doyamadım
  Cemile’nin tadına

  Aldırdım eller
  Burçağı mercimeği
  Yoldurdum eller

  Onyedi yarin yaşı
  Karadır yarin kaşı
  Üç senede sönmedi
  Ciğerimin ateşi

  Yanıyor gelin
  Delidevre türkü söyler
  Çürüyesi dilim

  Mahkemenin salonda
  İstidası elinde
  Kendi gidip adı kalan
  Koca köyün dilinde

  Yalan mıyım Yaşar
  Karakolda doğru söyler
  Mahkemede şaşar

  Konakta duran kadı
  Cemile gelsin dedi
  Biz nasıl ayrılalım
  Yaşlarımız onyedi

  Ayırmayın bizi
  Yaktı beni kül eyledi
  Hediye’nin kızı

  Allah yaktı özümü
  Kara yazmış yazımı
  Alt’ay söndüremedim
  Ciğerimin közünü

  Yandım kül oldum
  Cemile’min yoluna
  Deli divane oldum

  Gördü idim düşümde
  Yaşar gelin peşimde
  Övdük güzel değildin

  Yandıyıdım sana
  Cebrile getirdi dedin
  Karakolda bana

  Hükümetin emiri
  İkilinin demiri
  El yüzüne çıkmaz ettin
  Kocan denen Gımırı

  Gelin Cemile
  Kır beygirin üstüne
  Bindiydik bile

  Kınalı ellerine
  İncecik bellerine
  Pörnekliyi döküm ettin
  Afiyon yollarına

  Yalan mıyım işte
  Ben yarimi görüyordum
  Hayalimde düşte


  Kadir Üstündağ - Emirdağ

  Kaynak: Osman Attila – Afyonkarahisar Türküleri (Genişletilmiş ikinci baskı), 1966, Ankara, Güven Matbaası
   

Bu Sayfayı Paylaş