Ben Adamım - Joe Starita

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ben Adamım - Joe Starita konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ben Adamım - Joe Starita

  Ben Adamım kitap özeti - Ben Adamım kitap tanıtımı
  Özet

  Mahkemedeki insanlar Dinelen Ayı'nın (Standing Bear) yavaşça oturduğu yerden kalktığını gördüler. Öne geldiğinde durdu ve dinleyicilere dönüp sağ elini kaldırıp uzun bir süre öyle tuttu. Bir süre sonra kürsüye döndü, sözcüklerini tercüman yoluyla yargıca ve kalabalığa ileterek alçak bir sesle konuşmaya başladı:

  “Bu el sizin renginizden değil, ama onu kesersem acı hissederim. Siz de elinizi kesseniz acı hissedersiniz. Benden akan kan sizinkiyle aynı renkte olacak. Ben bir insanım. Hepimizi aynı Tanrı yarattı.” Sonra döndü ve dinleyicilerine baktı, bir süre durdu, sessizce mahkeme salonunun penceresinden dışarıya bakıp bir süre sonra dışarıda ne gördüğünü anlatmaya başladı: “Bir nehrin kenarında dikiliyormuşum gibi. Karım ve küçük kızım yanımdalar. Nehrin önü geniş ve geçilemez. Her tarafta yüksek yamaçlar var ve sular hızla yükseliyor. Umutsuz bir şekilde kayalıklara bakıyorum ve sonunda güvenli bir yere çıkan sarp, taşlı bir yol görüyorum. Karıma ve çocuğuma kurtulduk diye bağırarak dönüyorum.

  Yeşil adaların etrafından dökülen Hızlı Akan Su'ya döneceğiz. Orada babalarımızın mezarları var. Böylece güvenli yere gittikçe daha çok yaklaşarak hızla yolu tırmanıyoruz, sular arkamızda yükselmektedir. Ama bir adam geçişi engeller… Geçemeyeceğimi söylerse, geçemem. Uzun mücadele boşuna olacaktır. Karım, çocuğum ve ben geri dönüp selin içine batmalıyız. Zayıfız, bitkiniz ve hastayız. Savaşamam.” Durdu ve yüzünü yargıca dönerek yavaşça konuşmaya başladı: “Sen o adamsın.”

  Elinizdeki bu kitap Ponca şefi Dinelen Ayı'nın Amerikan tarihinde ilk kez bir Kızılderili'nin birey olmak, insan olmak, eşit olmak adına verdiği hukuk mücadelesini gözler önüne seriyor ve Amerikan yerlilerinin bu mücadele sonucunda vatandaşlık haklarına sahip olmalarının önünün açılmasının hikâyesini anlatıyor.

  [​IMG]


  Künyesi


  · İkon Yayıncılık
  · Basım Tarihi : 02 - 2010
  · ISBN : 978-605-5698-43-0
  · Sayfa Sayısı : 320
  · Çevirmen : Sinem Kırkgeç
  · Etiket Fiyatı : 15.00 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Adamım Starita Forum Tarih
Ben Adamım - Joe Starita Kitap, Resim ve Dergi 11 Mart 2010
Adamım Benim l I Love You, Man[12.06.2009] Sinema Film Tanıtımları 15 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş