Belleğinizi nasıl güçlendirirsiniz ?

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 18 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Belleğinizi nasıl güçlendirirsiniz ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Belleğinizi nasıl güçlendirirsiniz

  [​IMG]

  Oturmayın düzenli egzersiz yapın

  [​IMG]

  Takviye olarak vitamin alın

  [​IMG]

  İnsan içine karışın

  [​IMG]

  Mutfağınızı sağlıklı yiyeceklerle donatın

  [​IMG]

  Uykunuza dikkat edin

  [​IMG]

  Mutlaka yeni şeyler öğrenin

  [​IMG]

  Biraz alkol alın

  [​IMG]

  En küçük şeyi dert etmeyip stresi yönetin

  [​IMG]

  Lütfen hayata bağlanın

  [​IMG]

  Laçkalıktan kurtulun düşüncelerinizi ve hayatınızı organize edin.

  [​IMG]

  Etkili önlemlerle beyninizi darbelerden koruyun.

  [​IMG]

  Kesinlikle başarabilirsiniz! Pozitif tutumunuzu sürdürün.


  Bellek kaybının en önemli sebepleri arasında stres gösteriliyor. Dünya çapında otorite olarak kabul edilen Aaron P.Nelson’un “Belleğinizi Nasıl Güçlendirirsiniz?” isimli kitabı iş dünyasını yakından ilgilendiren bu sorunla mücadele yollarını anlatıyor…


  Yaş ilerlemesine bağlı oluşan bellek kaybı günlük yaşamda büyük sıkıntılara yol açsa da aslında önlenebilir bir rahatsızlık. Tıpkı olası yıkıcı etkilerinin önlendiği veya oluşmuş hasarın bir kısmının geriye döndürülebildiği diğer yaygın hastalıklarda olduğu gibi...
  belleğin nasıl çalıştığını Bellek konusunda dünyaca tanınmış otoritelerden biri olan Dr. Aaron P. Nelson’ın kaleme aldığı “Belleğinizi Nasıl Güçlendirirsiniz?” adlı kitap bellek kaybı problemlerini bunun nedenlerini ve tedavi şekillerini anlatıyor. Acıbadem Sağlık Grubu ve Optimist Yayınları’nın Harvard Tıp Okulu rehberliğinde yayımladıkları kitap bu alanda merak ettiğiniz her türlü sorunun yanıtını içeriyor. Bellek kaybının baş müsebbipleri arasında stresin yer aldığını göz önünde bulundurursak iş dünyasını yakından ilgilendiren bu kitapta yer verilen basit önlemlerle yaşa bağlı bellek zayıflamasına karşı mücadele edebilir konsantre olma bilgiyi belleğe alma ve daha sonra hatırlama yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.
  BELLEK PROBLEMLERİNİN NEDENERİ
  Genler
  Beyninizin nasıl gelişeceğini ve yaşamınız boyunca nasıl evrim geçireceğini genler belirler ve bu sizden bağımsız bir faktördür. Belleğinizin ne kadar güçlü olacağını ve yaşla birlikte gücünün ne kadar azalacağını genler belirler. Alzheimer hipertansiyon veya depresyon dahil belleğe zarar veren birçok hastalıkla ilgili riskleriniz genlerin etkisi altındadır.
  Hormonlar
  Cinsiyet hormonları belleği etkiliyor. Yaşla birlikte kadınlarda östrojen erkeklerde testosteron düzeyi düşer ve bunlar yaşa bağlı bellek kaybını da tetikler.
  Yaşa bağlı yaygın hastalıklar
  Bu hastalıklar belleği dolaylı ya da dolaysız zayıflatabilir. Bunların bazısı için kullanılan ilaçlar da belleğe ya da konsantrasyona zarar verme riski taşır.
  Koroner arter hastalığı
  beyniniz için de kötüdür. Yüksek kolesterol Kalbiniz için kötü olan hipertansiyon diyabet gibi hastalıklar bellek problemi riskini artırır.

  Tiroid bozukluğu
  fonksiyonunu gerektiği gibi yerine getiremiyorsa Tiroid bezi metabolizmanız çok hızlı ya da çok yavaş olabilir. Her iki problem de öğrenmeyi ve belleği etkileyebilir.
  Nörolojik bozukluklar
  nöronlarda ve nöron ağında doğrudan hasar yaparak ya da nöronların gerektiği gibi işlev görmesini engelleyerek bellek kaybına ve diğer türden bilişsel fonksiyon bozukluklarına yol açabilir. (Alzheimer Çeşitli nörolojik bozukluklar inme kafa travması parkinson epilepsi)
  Kanser
  Kansere karşı uygulanan kemoterapi ve ışın tedavisi de bellek kaybını tetikleyebilir.

  Ruh hali stres ve bellek
  Gerek depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu gibi psikolojik bozukluklar gerekse de yoğun stres optimum belleğe zarar verebilir. Bu problemleri kontrol altına almak genellikle bellek fonksiyonunu düzeltir.
  İlaçlar
  bu durum pekala ilaçla bağlantılı olabilir. Hangi ilaçların bellek kaybına yol açtığını Yeni bir ilaca başladıktan sonra belleğiniz zayıflarsa Nelson’un kitabında liste halinde bulabilirsiniz.
  Uyku
  Geceleri iyi uyuyamayan kişiler rahat uyuyanlara göre unutkanlığa daha eğilimlidir. Bellek pekişmesi için iyi bir gece uykusu temeldir. Belleği korumaya yeten uyku süresi ise altı saattir. Çünkü uyku stres hormonlarını düşürme etkisiyle zaten belleğe dolaylı yoldan fayda sağlıyor.
  Diyet ve beslenme
  Okuduklarınızın aksine belleğinizi güçlendirecek sihirli bir “beyin besini” yoktur. Ama kalitesiz bir diyet belleğinize zarar verebilir. Ayrıca bellek kaybını önleyecek sağlıklı yiyecekler ve besin maddeleri bulunuyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz;
  B vitamini
  B6 Folik asit B12 vitaminleri vücutta doğal olarak üretilmez bu yüzden yiyeceklerden ve tamamlayıcılardan sağlanmalıdır. Bu vitaminler şu yiyeceklerde bulunur: Karaciğer tahıl ürünleri pirinç fındık türü sert kabuklu yemişler süt yumurta et balık meyveler yeşil sebzeler.
  İyi yağlar kötü yağlar
  doymuş yağlardan (ette ve süt ürünlerinde bulunur) ve trans yağlardan kötü etkilenebilir. Ama beynimiz fındık türü sert kabuklu yemişlerden Beynimiz birçok bitkisel yağdan ve balık yağından gelen doymamış yağlarla güçlenebilir.
  Antioksidanlar
  Antioksidanlar yani C E vitaminleri ve beta-karoten zararlı molekülleri etkisiz bırakır. Bu yüzden antioksidanlar bellek kaybına karşı koruma sağlayabilir.
  Alkol
  Tıpkı mebzul miktarda stresin faydalı olması gibi ölçülü miktarda alkol de bellek için olumlu etkide bulunabilir. Araştırmalar az ve orta derecede alkol kullanımının bunama riskini azalttığını ortaya koyuyor.

  Egzersiz
  Egzersizin bellekle ne ilgisi olduğunu merak ediyorsunuzdur. Araştırmalara göre hareketsiz kişiler düzenli fiziksel aktivite içinde olan insanlara göre daha büyük bellek kaybına uğruyor. Mutlaka bir spor dalıyla uğraş şart değilse de günlük yaşamda hareketli olmak bellek için çok faydalı.
  Zihinsel canlılık
  onun ne kadarını kullandığınıza bağlıdır. Akıllarına meydan okuyan kişiler Yaşlandıkça beyninizin ne kadar iyi performans göstereceği zihinsel faaliyetten uzak kişilere kıyasla zaman içerisinde daha esnek bir belleğe sahip olabiliyor.

  Sigara
  Sigara içenlerin isimleri ve yüzleri içmeyenler kadar iyi hatırlayamadığını yıllardır biliyoruz. Sigara içenler içmeyenlerle kıyaslandığında bellek ve buna bağlı bilişsel fonksiyonlarda çok daha keskin bir düşüş sergiliyor.
  Uyuşturucu kullanımı
  Uyuşturucu belleğe ve beyin fonksiyonlarına zarar verebilir. Hatta bu zarar sadece ilaçların kullanıldığı dönemde değil sonrasındaki aylarda da sürebilir.
  YANLIŞ KANI: Her stres bellek için kötüdür
  ama ölçülü miktarda stres aslında belleğiniz güçlendirebilir. Gözünüzde büyüyen iş teslim tarihinin baskısı Aşırı stres belleğinizi köreltebilir odaklanma ve dikkati koruma yeteneğinizi artırabilir. Sonuçta bilgiyi daha etkili bir biçimde edinirsiniz bu da bellek pekişmesini ve geri getirmeyi teşvik eder.
  İYİ BİR BELLEĞE SAHİP OLMAK İÇİN:
  * Oturmayın düzenli egzersiz yapın
  * Takviye olarak vitamin alın
  * İnsan içine karışın
  * Mutfağınızı sağlıklı yiyeceklerle donatın
  * Uykunuza dikkat edin
  * Mutlaka yeni şeyler öğrenin
  * Biraz alkol alın
  * En küçük şeyi dert etmeyip stresi yönetin
  * Lütfen hayata bağlanın
  * Laçkalıktan kurtulun düşüncelerinizi ve hayatınızı organize edin.
  * Etkili önlemlerle beyninizi darbelerden koruyun.
  * Kesinlikle başarabilirsiniz! Pozitif tutumunuzu sürdürün.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Belleğinizi nasıl güçlendirirsiniz Forum Tarih
Sekiz soruda belleğinizi test edin! Genel Sağlık 22 Kasım 2008
4. sınıf sosyal sayfa 66 67 68 69 Yarın Hava Nasıl Olacak cevapları nelerdir? Eğitim Bilgileri 27 dakika önce
Hicret nasıl gerçekleşti kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017
Türkiye dağların uzanışı iklimi nasıl etkilemektedir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Ulaşım alanında gelişmeler toplum hayatını nasıl değiştirebilir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş