Belkavak Köyü Osmancık Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Belkavak Köyü Osmancık Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum İli Köyleri - Balıyakup Köyü Çorum- Balıyakup Köyü Hakkında Bilgiler - Balıyakup Köyü Resimleri

  Çorum

  Bilgiler
  Nüfus 66 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 19500
  Alan Kodu 0364
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Çorum
  İlçe Osmancık

  Belkavak, Çorum ilinin Osmancık ilçesine bağlı bir köydür.  Belkavak, Osmancık Küçük Sanayi Siteleri ile iç içe bir köy. Aslında köy de değil mahalle de. Çünkü yüz metre kadar ilerisinde Çiftlikler Mahallesi, hemen yanında da Osmancık Sanayi Siteleri var. Alt yapısı yok ve sağlık ocağı yok eğitim ise taşımalı sağlanıyor. Köy ya da mahalle olamamış bu yerleşim yerinde yaşayanlar aslında bir ikilem yaşıyor. Sanayiden yararlanamazken arazileri de olmadığı için çiftçilik yapamıyorlar. Köyde hayvancılıkla uğraşanlar ise yok denecek kadar az. Hobi olarak hayvan besleyen bir kaç aile mevcut. Köy dediğimizde çiftçilikle uğraşan, her evde bir kaç hayvanın beslendiği küçük yerleşim yerleri aklımıza geldiğinden buraya pek köy demeye dilimiz varmıyor. Sanayi alanının içinde olmasına rağmen mahalle statüsü kazanamamış, alt yapısı dahi olmayan bu yerleşim alanına mahalle unvanını da yakıştıramıyoruz. Vatandaşları gurbette inşaatçılık yaparak geçim sağlayan Osmancık’a bağlı 110 nüfuslu bir yerleşim alanı. Ancak bir de Eski Belkavak Köyü var. Sanayi ile iç içe bu yerleşim alanı kurulmadan önce, yani 1998 yılı öncesi Belkavak Köylüleri, “Eski Belkavak” denilen ilçeye 9 kilometre uzaklıktaki şirin bir yerleşim alanında yaşıyorlardı. Bu şirin köy doğası, geniş arazileri ve meraları ile çok daha güzel bir yerleşim alanı. Şimdi bu şirin köyde koyunlarını otlatmak amacı ile sadece bir kişi yaşıyor. Şirin evleri, okulu, camisi, küçük bahçeleri ve halen kullanılabilen çeşmeleri olan bu köy Belkavak Köylülerinin asıl kültürünü yansıtıyor. Yeni yerleşim alanına taşınan Belkavak Köylüleri, çok eski bir yerleşim yeri olduğunu tahmin ettiğimiz edki köyleri ile ilgili hiç bir şey bilmiyor. “İsmi nereden gelmiştir, ne zaman kurulmuştur, köyün tarihçesi nedir?” Sorularımız yanıtsız kalıyor. Yalnız Belkavak ile ilgili hepimizin bildiği bir şey var ki; “Belkavaklı Mistan” ismini özellikle orta kuşak herkez hatırlar. Mistan; köyden yürüyerek Osmancık’a gelir , Tillim Çayı’ndan ilçeye doğru gelirken kendisine takılan Osmancıklı çocuklara “... şeherlileri! Anam somun ekmek istemese şeherinize hiç gelmem .” diye sitem ederdi. O yıllarda ilçemizin iki renkli simasından birisi Mistan diğeri ise Coruk Necip (Necip Akar). Bütün araştırmalarımıza rağmen Mistan’ın bir fotoğrafına ulaşamadık ama köydeki evini görüntülemeyi ihmal etmedik. Bize göre hayalet olan Eski Belkavak Köyü’nde en güzel ev taştan duvarları bütün görkemiyle ayakta olan Mistan ve anasının yaşadığı evdir. Belkavak Köylülerinin 1998 yılından beri yaşadığı Yeni Belkavak Köyü Osmancık’a 5 kilometre uzaklıktadır. 35 hane bulunan köyde 110 kişi yaşıyor. Köy Muhtarının ismi Satılmış Kılıç. Köyün bir camisi mevcut. Eğitim ise taşımalı olarak Osmangazi İlköğretim Okulu’ndan sağlanıyor.  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Çorum iline 63 km, Osmancık ilçesine 10 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 66
  1997 37
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Satılmış Kılıç
  1999
  1994
  1989
  1984
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Belkavak Köyü Osmancık Forum Tarih
Belkavak Köyü Hakkında Bilgi Yerköy Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Belkavak Köyü Araç Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 15 Nisan 2010
Belkavak Köyü Merkez Kütahya Kütahya Tanıtımı 11 Nisan 2010
Yenibelkavak Köyü Kızılören - Afyon Afyonkarahisar Tanıtımı 5 Mart 2010
Belkavak İlköğretim Okulu Kastamonu Araç Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş