Belen Köyü Kıbrıscık Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Belen Köyü Kıbrıscık Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kıbrıscık Belen Köyü - Belen Köyü Hakkında - Belen Köyü Tanıtımı - Belen Köyü Resimleri
  Tarihi

  BELEN:Kelime anlamı ile Türk Dil Kurumu sözlüğü'nde belirtiği şekliyle: 1 . Bel. 2 . Tepe, yüksek yer. 3 . Bayır. 4 . Dağ üzerindeki yüksek geçit, dik dağ yolu

  Belen Köyü ismini fiziki koşularından almıştır.İki tarafında küçük bir dere yer alması nedeni ile tepe,yüksek yer görünümündedir.Kaldı ki Uluderenin karşısında yer alan köyün adı Alan ve Belen Köyüne bağlı çukurluk bir bölgede kurulu olan Çukur Köyü örneği, köye coğrafi koşulundan dolayı ve Türk örf ananesinin kafiyeli isim verme geleneğinden kaynaklı Belen adı verilmiştir.KAYNAK:Makale,Belen'den Köroğlu Tepesine,aç olan herkesin oturduğu sofralar.ZEKERİYA AYDEMİR İN MİSAFİR AGIRLAMASIDA COK MEŞHURDUR

  Kültür

  Belen Köyü,İstanbul ve diğer illere yaşanan göç öncesinde Klasik Orta Asya Kültürünün ve Anadolu Tarzı Yaylacılık=Hayvancılık-Bağcılık-Ormancılık-Tarım kültürü karışımı bir kültüre sahiptir. Kıbrıscık ilçesinin diğer köylerinden farklı bir yapıdır.Mevsimsel döngüye bağlı olarak Kışın yerleşik Tarım Kültürünün özellikleri ile yaşayan bu Anadolu Köyü,bahar sonrasında otların kuruması nedeni ile Osmanlı Döneminde 4 ailenin mülkiyetine verilmiş yaylasına göç eder,aileler bireylerin yarısı ya da üçte birini gönderirken,köyde kalan diğer kesim buğday tarlaları,Uludere'de yer alan çeltik tarlaları ve her evin önünde yer alan fasulye salatalık,domates ve patates v.b.yetiştirir.Yayladakilerin sebze ihtiyacı bahçeden gelen ve pazardan alınan gıdalar ile yaylaya gönderilirdi.Bahçe kültürünü sulama imkânı elverdiği ölçüde yürütülürdü.Ayrıca bir çok ailenin erkekleri ve kadınları uludere ve iki yanında yer alan akarsulardan balık ihtiyacını karşılarlar;kayaların altından elle tutarak ve balığı bayıltıcı etkisi olan sütlem adı verilen bir ot ve son dönemlerde ise ağ kullanarak balıkçılığı ticari amaç olmaksızın gündelik ihtiyaca yönelik olarak gerçekleştirirler. Uludere kenarında bağları olan aileler,asma yaprağı ve üzüm yetiştiriciliği yaparlar.Çeltik tarlası sahibi aileler ise Pirinç üretirler.Üretilen KIBRISCIK PİRİNCİ koyu rengiyle eşsiz bir lezzete sahiptir.


  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.KAYNAK,yazar KAZAK HİLMİ,eser YOK OLAN KÜLTÜRÜMÜZ Orman dokusunun yok olması sonrasında karasal iklimin karakteristik özellikleri daha fazla görülmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 392
  1997 299


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Belen Köyü Kıbrıscık Forum Tarih
Yazıbelen Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Selçuklu Konya Konya Tanıtımı 13 Nisan 2011
Belen Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yazıbelen Köyü Hakkında Bilgi Selçuklu Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Yaylabelen Köyü Hakkında Bilgi Akşehir Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Akpınarbeleni Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş