Belenören Köyü Keles Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Belenören Köyü Keles Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  belenören köyü bilgileri - belenören köyü tanıtım - belenören köyü resimleri  Belenören, Bursa ilinin Keles ilçesine bağlı bir köydür. Belenören köyü 1953 yılına kadar Orhaneli ilçesinin bir köyü idi. 1 Mart 1953 tarihli 6068 sayılı kanunla Keles ilçe olunca köy, Keles ilçesine bağlanmıştır. 1953 yılındna sonra doğan kişilerin kimliğindeki ilçe hanesinde Keles, bundan önceki yıllarda doğanlarınkinde ise Orhaneli yazmaktadır.

  Bu köyün bir derneği vardır;

  * Adı Bel-Der
  * Dernek her yıl Kızılay'a kan bağışı kampanyası düzenler.
  * Dernek köyde aşevi açmıştır ve köy bünyesindeki yoksul ve yaşlı insanlara karşılıksız yemek hizmeti vermektedir.
  * Dernek her yıl temmuz ayında kiraz-vişne festivali düzenlemektedir.
  * Geleneksel olarak sınav yapmaktadır.
  * Bu dernek kendi köyündeki öğrencilere burs verir.
  * Derneğin amacı bellidir sloganına bakarak anlarsınız "dağın makus talihini eğitimle aşacağız" ve "ya okuyan,ya okutan olacağız" sloganları vardır.
  * Bel-Der'in yapmış olduğu yardımlardan biride Afrika'da su kuyusu açtırmaktır.


  Tarihi

  1960 yılına kadar köy, Belen-i viran olarak anılmış bu yıldan sonra Belenören olarak değiştirilmiştir.Karakeçili yörüklerindendir.Akçapınar,Sorgun,Küçükkovacık,Koc akovacık,Gelemiç,Delice,Düvenli,Baraklı,Pınarcık gibi Karakeçili köyleriyle akrabadır.
  Coğrafya

  Belenören köyü Bursa'nın Keles ilçesine bağlı, Keles'e 12 km Bursa'ya 68 km uzaklıkta bir köydür. Keles'in güney batısında yer almaktadır.

  Belenören köyü etrafı dağlık ve tepeliklerle çevrili olup bol ağaçlık bir köydür. Kuzeydoğusunda Uludağ görünebilmektedir.
  İklim

  Köyün çevresinde iklim ılıman iklim ile karasal iklim arasında bir geçiş iklim şeklinde bulunmaktadır. Yağışlar ilkbahar ve sonbaharda yağmur, kışın kar şeklinde olmaktadır. Yağış bol miktarda olmakla birlikte son zamanlardaki sıcak hava kütleleri bu yağışları azaltmıştır. 50-60 cm'ye varan kar yağışları günümüzde 20-25 cm'ye kadar düşmüştür. Kışın havalar soğuk yazın sıcak olmaktadır. Nisan ayına kadar don olayı görmek mümkündür. Köyün bağlarından geçen kocasu nehri bulunmaktadır. uzunluğu 155 km'dir. Kütahya ovasının Örencik ovasından çıkmaktadır. Orhaneli tarafından Atronos adıyla ve Mustafa Kemalpaşa'ya 15 km uzaklıkta bir kolla güneyden gelen Kirmastı çayırı ile birleşerek Ulubat gölüne dökülür. Kocasuyun yakınındaki topraklar alüviyal olduğundan verimli bir topraktır. Burada arazisi olanlar bağ ve çeşitli meyve ağaçları yetiştirirler. Kocasudan başka yine köy sınırlarından geçen Keles Deresi bulunmaktadır. Keles Deresi, Köy ile Yağcılar Köyü sınırını oluşturarak Kocasuya ulaşmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 472
  1997 467
  1990 615
  1970 788
  1955 754
  1940 644
  1927 601
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Ayrıca köyün kendi bünyesinde Ziraat Mühendisi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Belenören Köyü Keles Forum Tarih
Doğubelenören Köyü Yenipazar Bilecik Bilecik Tanıtımı 21 Nisan 2010
Belenören Köyü Nallıhan Ankara Ankara Tanıtımı 22 Mart 2010
Karahamzalı Belenoren İlköğretim Okulu Kozan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş