Belediyeler doğrudan burs veremeyecek

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 20 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Belediyeler doğrudan burs veremeyecek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA)- Anayasa Mahkemesi, 5102 sayılı ''Yükseköğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi Verilmesine İlişkin Kanun''un, ''Belediyeler hariç kamu kurum ve kuruluşlarının yükseköğrenim öğrencilerine doğrudan burs ve kredi vermelerini engelleyen'' hükmündeki ''belediyeler hariç'' ibaresini oy birliğiyle iptal etti.

  CHP, 5102 sayılı Kanun'un, 2, 5 ve geçici 3 ile 7. maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle dava açmıştı. Anayasa Mahkemesi, bugünkü gündem toplantısında davayı esastan görüşerek karara bağladı. Yüksek Mahkeme, kanunun 2. maddesinin 2. fıkrasının, belediyeler hariç kamu kurum ve kuruluşlarının yükseköğrenim öğrencilerine burs ve kredi vermelerini yasaklayan ancak bildirimde bulunacakları Yurt-Kur vasıtasıyla ödeme yapabileceklerine yönelik hükmün, ''belediyeler hariç'' ibaresini iptal etti.

  Anayasa Mahkemesi heyeti, diğer hükümlerin iptal istemini ise reddetti. Yüksek Mahkeme'nin bu kararına göre artık belediyeler de öğrencilere doğrudan burs ve kredi veremeyecek, burs ve kredi verilmesini öngördükleri yüksek öğrenim öğrencilerini, yüksek öğrenim kredi ve yurtlar kurumuna bildirecek. Ancak şu an itibariyle burs alan öğrencilerin burslarının devam edeceği, Yüksek Mahkeme'nin gerekçeli kararının Resmi Gazete yayımlanması zaman alacağından, bursların hemen yarın kesilmesinin söz konusu olmadığı bildirildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Belediyeler doğrudan burs Forum Tarih
Belediyeler niçin vardır maddeler halinde kısaca Konu Dışı Başlıklar 1 Şubat 2017
Belediyelerin görevleri nelerdir maddeler halinde kısaca Diğer Mesleki Bilgiler 26 Ocak 2017
Belediyelerin yaptığı hizmetler kısaca Diğer Mesleki Bilgiler 23 Nisan 2014
Mardin Büyükşehir belediyeleri ve bağlı belediyelerin nüfusları 2014 Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
Belediyelerin Yetkileri ve Etkinlikleri Konu Dışı Başlıklar 2 Kasım 2012

Bu Sayfayı Paylaş