Belalan Köyü Kavak Samsun

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Belalan Köyü Kavak Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kavak Belalan Köyü - Belalan Köyü Hakkında - Belalan Köyü Tanıtımı - Belalan Köyü Resimleri
  İlçe: KAVAK

  İl: SAMSUN

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 93

  İle Uzaklığı: 63 km

  İlçeye Uzaklığı: 13 km

  Rakım: 850 m


  Yine eskilerin anlattığına göre,köye ilk yerleşen 7 arkadaş çevrede bulunan insanlarla pek anlaşamazlarmış.Belki de çevrede bulunan bu 7 arkadaşa dan sonra yerleşmelerinde rahatsız olmuşlardır.Her gün kavga dövüş olurmuş.Bu yüzden buraya belalı alan demişlerdir.Belalı alan daha sonra ”BELALAN” şeklinde söylenmiş.

  Bu bir söylencedir. ”BELALAN” adının köyün coğrafi durumu dolayısıyla verilmiş olma olasılığı da daha yüksektir.Zira Kavak’ta Kuzalan,Başalan,Sarıalan,Ayaklıala gibi köylerde alan adı çok kullanılmaktadır.BELALAN köyü Canik dağlarının dibinde değil,orta yükseklikte kurulmuş olduğundan bu tez daha doğrudur.

  BELALAN NEREDEDİR

  Belalan’ın denizden yüksekliği yaklaşık olarak 900 m olup doğusunda Çiğdem ve Sarıalan batısında Karadağ kuzeyinde Üçhanlar güneyinde Ladik Efirli köyü ile sınırlı şirin bir orman köyüdür.

  SOSYAL YAŞAM

  Köyde folklor çok zengin değildir.Eskiden düğünler 1hafta sürer,bayramlar farklı kutlanırdı.Uzun kış gecelerinde “ uhut ” pişirilir,sonbaharda bulgur kaynatılırdı,ekşi,pekmez sıkılırdı.Bu gün şehir yaşamı köyleri de olumsuz yönde etkilemiştir.Ne yazık ki eski adetler sadece anılarda kalmıştır.Eskiden çok değil 40 yıl önce kadınlar kuşak,peştamal kuşanır üzerine delme ve zıbın denen giysiler giyerlerdi.Erkeklerin giyiminde fazla değişiklik yoktu.Yeni gelinler kocasının ailesindeki büyük erkeklerle sesli konuşmaz buna ”yaşmak” tutma derlerdi.Düğünlerde çoğunlukla kadın erkek ayrı yerlerde eğlenirlerdi.”konak gecesi” düğünün en eğlenceli bölümü olur,köçek oynatılır davul zurna çalınır gündüz çeşitli yarışmalar yapılır güreş,koşu,at ve eşek yarışı.Kadınlar kendi yaptıkları teflerle türkü eşliğinde karşılama oynar,erkekler davul zurna eşliğinde halay çekerlerdi.

  Gelenek-Görenek-Konuşma:Belalan da günlük konuşmalarda fiil sonlardaki-yor şimdiki zaman eki “ym” şeklinde kullanılır örneğin geliyorum yerine geliym,gidiyorum yerine gidiym denir.Kelime başlarındaki “k”-“ğ” olur örneğin Kavak gavak olur.

  Adetlerimiz,anane,geleneklerimiz arasında sayabileceğimiz kız isteme,düğün ve cenaze törenleri vardır.

  Evlenecek gençler birbirlerini beğenir isterlerse oğlan tarafı kız tarafına dünür giderler,kız istenir.Kız verilecek ise şerbet içilir,söz kesilir,düğün tutulur.Şimdi bir günde bitiyor ama eskiden düğünler bir hafta sürerdi.Düğüne birkaç gün kala köy halkı erkek tarafına yardım olsun diye buğday,mısır,aşlık,bulgur ve fasulye gibi düğünde pişirilecek malzemelerden gücüne göre bir miktar götürür.Güveyin arkadaşları ormandan odun keser oğlan evine taşır,dere kazanları dizilir imece usulü suyla doldurulurdu.

  Kız tarafında 2 gece kına gecesi düzenlenir,ebede çevrilir gelinin eline,ayağına kına yakılır,kadınlar tef eşliğinde oyun oynar,erkek evinde konak gecesi düzenlenir,köçek oynatılır,mevsim kış ise kazlar pişirilir kaz pilavı yenirdi.Davul zurna eşliğinde halaylar çekilirdi.Kız çıkımı gelin başı çalkama töreninden sonra gelin bulguru yenir,damat tıraşı yapılır,koşular

  At ve eşek yarışları ve güreşler yapılır doyasıya eğlenilirdi.Kız çıkımı sırasında ve gelin damat kapısına geldiğinde damada ve geline şerbet sunulur.

  Onlar içmez çeşitli hediyeler vaat edilir o zaman içerlermiş

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Belalan Köyü Kavak Forum Tarih
Belalan Köyü Vezirköprü Samsun Karadeniz Bölgesi 24 Nisan 2010
Belalan Köyü Havza Samsun Karadeniz Bölgesi 24 Nisan 2010
Belalan Köyü Korgan Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş