Bel Masajı Nasıl Yapılır

'El Ayak ve Vücut Bakımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bel Masajı Nasıl Yapılır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bel masajı nasıl yapılır resimli?
  bel bölgesi masajı

  Bel ağrıları insan toplumlarının en sık görülen rahatsızlıklarındandır.Bu nedenle pratiktede bel masajı çok sık yapılır.Bel bölgesinin önemli kasları olan M.Erektör Spniea ile dört köşeli kas M.Guattratus Lumborum kuvvetli bir fasya (fasia lumbodorsalis) ile örtülüdür.
  Yüzükoyun yatan hastanın ayak bilekleri altına silindir.,lordozu fazla olanların karınları altınada yeterli kalınlıkta dörtköşe bir yastık konur.
  Masör masaj yapacağı yanın karşı yönünde durur.Bel örflajı ,önce avuç içleri ve parmaklarla yüzeysel,dsaha sonrada derin etki için el sırtıyla yapılır.

  Örflaja sakrunumun alt ucundan ,kuyruk sokumu üzerinden başlanarak ,göğüs omurlarının alt sınırına,5. lumbal omura kadar çıkılır ve eller kalkmadan yanlardan geri dönülür.5-6 kez yenilemeden sonra petrisaja geçilir.Öncew örflajda olduğu gibi aşağıdan başlanarak parmaklarla deri ve deri altı dokusuna petrisaj yapılır.İkinci etapta masör sporcuya yüzünü döner ve sakrunum alt kısmından başlamak üzere tutabildiği kadar erektör kasları tutup kaldırdıktan sonra esneterek küçük parmak yönünde yukarı doğru 1. bel omuruna kadar yoğurur.(Enine petrisaj)Aynı yoldan petrisajla ger dönebileceği gibi yüzeysel örflajlada dönebilir.3-4 yinelemeden sonra yeniden örflaj yapılır ve frikiyona geçilir.Üstten desteklenen elle yapılan friksiyondan sonra gerekiyorsa topotmen ve vibrasyon yapılır.  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Masajı Nasıl Yapılır Forum Tarih
Ayak Masajı - Ayak Masajı Nasıl Yapılır El Ayak ve Vücut Bakımı 5 Şubat 2012
Kalp Masajı Nedir, Kalp Masajı Nasıl Yapılır Genel Sağlık 3 Eylül 2011
Ayak Masajı Nasıl Yapılır? El Ayak ve Vücut Bakımı 29 Mart 2011
Bebeğe Nasıl Masaj Yapılır - Bebek Masajı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 4 Ağustos 2010
Bebek masajı nasıl yapılır? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 31 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş