Bel Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bel Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bel Kireçlenmesinin nedenleri, bel kireçlenmesi tedavisi, bel kireçlenmesi belirtileri nelerdir

  Bel kireçlenmesi, bel ağrılarının en önemli sebeplerinden birisidir. Genellikle 30�lu yaşlardan itibaren gelişmeye başlar. Ağrılardan dolayı iş gücü kayıplarına yol açması açısından, sosyal bir sorun olarak da ele alınması gerekir. Bel ağrıları yarattıkları iş kaybı açasından hemen hemen ilk sıralarda yer alırlar. Hastalığa sebep olarak, omurlar arasındaki diskin dtejenerasyonu ve omurun arkasındaki faset eklemlerinin kireçlenmesi gösterilir. Ayrıca boyun kireçlenmesinde olduğu gibi, omura yapışan bağların gerilmesi neticesinde, bu bölgelerde osteofit adı verilen yeni kemik oluşumları ortaya çıkar. Bu küçük kemik çıkıntıları (osteofit) bacağa giden sinir köklerine bası yaparlarsa, belle birlikte bacak ağrılarına da yol açarlar.

  Bel kireçlenmesine yol açan risk faktörleri arasında, kilo alma,doğum yapma, hareketsiz işlerde sürekli oturarak çalışma, sürekli ağır kaldırma, düşme, darbe gibi kazalar (trafik kazaları, spor yaralanmaları) sayılabilir.

  Klinik belirtiler:
  Belde ağrı ve bel adalesinde spazm, ilk bulgular bel bölgesindeki ağrı ve kas spazmıdır. Bel ve bacakta ağrı, kireçlenme neticesinde bacağa giden sinir kökleri kemiği terk ettikleri kanalda basıya uğrarlarsa, hem belde ve hem de bacakta ağrı olur.

  Belde ağrı ve harekette kısıtlılık, (eğilme, doğrulmada güçlük)
  Hasta disk mesafesindeki daralma ve sinir köküne bası sebebiyle bası olan tarafa eğilmede ağrı duyar. Bundan dolayı hasta refleks olarak bedenini ağrısız tarafa doğru eğer.

  Bacakta uyuşma ve karıncalanma,
  Bacağa giden sinire bası olduğunda, duysal lifler de etkilenir. Hasta bacağında uyuşma, karıncalanma, iğnelenme, seçeleşme hisseder. Bu şikayetler ağrı geçtikten sonra da devam eder. İyileşmesi bozen çok uzun zaman alabilir.

  Bacakta güç kaybı,
  Bacak ve ayakta kuvvetsizlik, refleks bozukluğu.  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir Forum Tarih
Çaydanlığın Kireçlenmesini Nasıl Önleriz? Pratik Bilgiler 23 Şubat 2012
Bel Kireçlenmesi Nedir Genel Sağlık 9 Mayıs 2011
Bilgisayar ve internet bağımlılığın belirtileri kısaca Psikoloji 18 Ocak 2017
MS Hastalığı nedir belirtileri ve tedavisi Genel Sağlık 2 Ekim 2016
Çocuklarda kabakulak belirtileri tedavisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Haziran 2015

Bu Sayfayı Paylaş