Bel Fıtığı Nedir? - Bel Fıtığı Hakkında Bilgi

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 7 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bel Fıtığı Nedir? - Bel Fıtığı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bel fıtığı,bel fıtığı nedir nasıl oluşur,bel fıtığı belirtileri,bel fıtığı nedir nasıl tedavi edilir,bel fıtığı nedir belirtileri nelerdir?

  Bel Fıtığı Nedir?

  Bel bölgemizde bulunan omurgaların arasındaki kıkırdak yapının yırtılarak, omurilikten çıkan sinirleri sıkıştırmasıdır. Önce şiddetli bel ağrısı, daha sonrada ayağa yayılan ağrıyla ortaya çıkar. Yatak istirahati ve bazı ağrı kesicilerle tedaviye rağmen, ağrısı geçmeyen, sosyal yaşantısı etkilenen ve ayakta felçler ortaya çıkan hastalarda uygulanan cerrahi girişimler bu gün hızla gelişmekte, hasta kısa sürede eski yaşantısına dönmektedir. Tedavisinde gecikilen vakalardaysa, ağrılar ve felçler kalıcı olmaktadır.

  Omurganın Yapısı

  Kafa tabanından, kuyruk sokumuna kadar devam eden kemik sistemine omurga denir. Omurga Yastıkçık (disk) dediğimiz kıkırdaklarla birbirine bağlanmış omur cisimciklerinden meydana gelir. Bu karmaşık yapının ortasında omurilik bulunur ve beyinden gelen emirleri , sinirler vasıtasıyla çevre organlara iletir. Omurga aynı zamanda gövdenin dik durmasını sağlayan kemik sistemidir.
  Vücut ağırlığının 2/3 kadarına taşıma görevi görür. Bu zorlu görevi sadece omur ve yastıkçık dediğimiz kemik ve kıkırdak sistemiyle değil, bunlar arasındaki bağ dokusu, sırt adeleleri ve karın adelelerinin gücüyle sağlar. Beş adet bel omuru bulunur.

  İntervertebral Disk Mesafesinin Yapısı

  İntervertebral disk dediğimiz yapı, kısaca omurgalar arası yastıkçık olarak adlandırılır. Omurgalar arası bir eklem olması yanında, omurgalara binen yükü emici göreve sahiptir.
  Yapısına baktığımızda 3 ayrı kısma ayrıldığını görürüz:
  1-Kıkırdak doku: Alt ve üst omurgalara bütünüyle yaslanan ve tüm omurga genişliğindeki kıkırdak yapıdır. Her iki omurga arasındaki çekirdek kısmı sınırlar.
  2-Bağ dokusu (anulus ): Ortadaki çekirdek kısmı çepeçevre saran kuvvetli bir yapıdır. Bu elastik bağ dokusu omurganın ön kısmında en kuvvetli, omurilik ve sinirlerin yer aldığı arka kısım ve özellikle yanlarda daha zayıftır.
  3-Çekirdek kısım (nukleus): Jelatin kıvamında , su içeriği fazla bir yapıdır. Çevresini saran elastik bağ dokusuyla birlikte, omurgaya binen basıncı karşılar.

  Çekirdek dediğimiz kısmın , bağ dokusu dediğimiz elastik kısmı yırtarak, omurilik kanalı ve sinir köklerine bası yapacak tarzda yırtılmasına bel fıtığı diyoruz. Bu yırtılma sonucu çekirdek kısım sadece bağ dokusunu omuriliğe doğru ittiği gibi (en hafif şekli -bulging) , bağ dokusunun tam yırtılmasıyla omurilik kanalında serbest parçacık şeklinde yer alabilir (en ağır durum- akmış, serbest disk).

  Dr. Levent Akduygu
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fıtığı Nedir Fıtığı Forum Tarih
Boyun Fıtığı Nedir ? - Boyun Fıtığının Nedenleri ve Tedavi Yöntemi - Boyun Fıtığı Hakkında Genel Sağlık 27 Aralık 2008
Bilgisayar Kullanımı ve Boyun Fıtığı Genel Sağlık 11 Ocak 2012
Karın Fıtığı Belirtileri Nelerdir Genel Sağlık 18 Mayıs 2011
Ahmet Maranki'den Bel Ağrısı ve Bel Fıtığı için Bitkiler Şifalı Bitkiler 16 Mayıs 2011
Lazerle Bıçaksız Bel Fıtığı Ameliyatı Genel Sağlık 12 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş