Bel Fıtığı Belirtileri

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 5 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bel Fıtığı Belirtileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bel Fıtığının belirtileri nelerdir
  Bel fıtığı nasıl anlaşılır

  Bel fıtığının oluşmasında yapılan bilinçsiz ve düzensiz hareketler ile ağır yük kaldırmak önemli rol oynamaktadır. Çok hafif bir yük kaldırıldığında bile bel fıtığı ortaya çıkabilir. Örneğin; eğilerek bir şey kaldırdığımızda bu yük sırtımızın her bölgesine eşit olarak dağılmaz. Düzensiz dağılan yük de bel fıtığı oluşumuna neden olur.

  Bir diğer neden ise bu disklerin beslenmesinin bozulmasıdır. Yaşımız ilerledikçe bu diskleri besleyen damarlar ve diskteki su miktarı azalır. İçindeki su miktarı azalan ve yeterince besin alamayan disk küçülür. Bu yüzden iki omur arasındaki mesafede azalmış olur. Bu olumsuzluklarla beraber beslenmesi azalan dolayısıyla da oksijen miktarı azalan diskte bir de fiziksel hareketlerden kaynaklanan bozulma görülür. Diskteki hücre sayısı da azalır.

  Bu etkilerden dolayı kişinin yaptığı yanlış bir hareket sonrasında içteki kısım dışarıya doğru çıkar ve bel fıtığı oluşur.

  Bel fıtığının en büyük belirtisi belde ve bacakta oluşan ağrıdır. Hasta doktora gittiğinde belimin ağrısı bacağıma vuruyor der. Ama sadece bel veya sadece bacak ağrısı da olmuş olabilir. Bacakta uyuşma, güç kaybı görülebilir. Ayrıca daha önce yaptığı hareketleri yapmada zorlanma, hareket kabiliyetinin kısıtlanması ve yürürken topallamak görülebilir.

  Bel fıtığının daha ilerlemiş ve şiddetli şekillerinde cinsel bozukluklar, idrarını ve büyük abdestini yaparken zorlanmak ya da idrarını tutamamak görülebilir. Bacaklarda felç oluşabilir ya da bacağın hissetmesi azalabilir.


  alıntıdır
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Mayıs 2011

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fıtığı Belirtileri Forum Tarih
Karın Fıtığı Belirtileri Nelerdir Genel Sağlık 18 Mayıs 2011
Sırt Fıtığı Belirtileri Nelerdir Genel Sağlık 1 Mayıs 2011
Mide Fıtıgı - Mide Fıtığı Belirtileri Nelerdir - Mide Fıtığı Tedavisi Genel Sağlık 25 Kasım 2010
Bel Ve Boyun Fıtıgı-Bel ve Boyun Fıtıgının Belirtileri Ve Tedavileri Genel Sağlık 15 Ekim 2010
Bel fıtığı belirtileri nelerdir? Genel Sağlık 6 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş