Bel fıtığı ameliyatlarında anesteziye son

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 3 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Bel fıtığı ameliyatlarında anesteziye son konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bel fıtığı ameliyatlarında anesteziye son

  [​IMG]
  Yaklaşık 10 yıldır mikro cerrahi teknikle bel fıtığı ameliyatı yapılan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde, endoskopik tedavi yöntemi uygulamaya konuldu... Ülkemizde sayılı birkaç merkezde yapılan endoskopik yöntemle bel fıtığı ameliyatı, artık Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi'nde de yapılacak.

  HASTALARA ANESTEZİ UYGULANMIYOR

  2009 yılının Eylül ayında Almanya Münih'te eğitim alan Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Gürelik ile Dr. Guntram Krzok yabancı ülkelerde yaygın olan anestesisiz bel fıtığı ameliyatı tekniğini, Cumhuriyet Üniversitesi'nde de kullanmaya başladı.

  Konu hakkında açıklama yapan, Doç. Dr. Gürelik, endoskopik ameliyatta hastanın bayıltılmadan ameliyat edildiği belirtti.

  Bu teknikle dokuların da çok az gördüğünü kaydeden Gürelik, "Endoskopi cihazının kullanıldığı bu ameliyat tekniğinde hasta genel anestezi almadan yani bayıltılmadan, sadece girilecek olan cilt bölgesi uyuşturularak hasta uyanık halde iken ameliyat yapılmaktadır. Toplumda kapalı ameliyat olarak da bilinen bu teknik dokulara en az zarar veren (minimal invaziv teknikler) ameliyatlar grubundadır. Bu ameliyat tekniği halen bel fıtığı ameliyatlarında altın standart olarak kabul edilen mikro cerrahi yönteme göre bazı üstünlükleri olan bir yöntemdir ancak onun yerini almış bir yöntemden çok ona alternatif bir yöntemdir" dedi.

  Gürelik, ameliyatların Ocak 2010 tarihi itibariyle Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılmaya başladığı ve çevre illerden de büyük ilgi gördüğünü belirterek, böyle bir sistemin ve ameliyatın Sivas'ta uygulanmasının kent açısından da büyük önem arz ettiğini söyledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - fıtığı ameliyatlarında anesteziye Forum Tarih
Bilgisayar Kullanımı ve Boyun Fıtığı Genel Sağlık 11 Ocak 2012
Karın Fıtığı Belirtileri Nelerdir Genel Sağlık 18 Mayıs 2011
Ahmet Maranki'den Bel Ağrısı ve Bel Fıtığı için Bitkiler Şifalı Bitkiler 16 Mayıs 2011
Lazerle Bıçaksız Bel Fıtığı Ameliyatı Genel Sağlık 12 Mayıs 2011
Bel Fıtığı Egzersizleri Resimli - Bel Fıtığı Hareketleri Genel Sağlık 5 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş