Bel Egzersizleri ve Hareketleri

'El Ayak ve Vücut Bakımı' forumunda SeLeN tarafından 1 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Bel Egzersizleri ve Hareketleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bel egzersiz hareketleri - bel egzersizi - bel egzersizleri - bel hareketler  Bel egzersizleri düzenli olarak her gün yapılmalıdır. Bel egzersizlerinde devamlılık olmadıkça sonuç alınamaz. Başlangıç için sabah 15 dakika, akşam 15 dakika idealdir.

  Süreler daha sonra uzatılabilir. En az iki ay devam ettikten sonra günde bir kez on dakika yeterlidir.

  Bel hareketlerini sabah akşam 5 kez yaparak başlayın ve giderek arttırır. On gün sonunda sizin için ideal sayıya ulaşın. Bel egzersizlerinin sayısına değil, iyi yapılmasına önem verin. Egzersiz halsizlik, kas ağrısı ve sertlik yapabilir. Bu normaldir. Bu durum birkaç gün sonra devam ediyorsa, bel egzersizlerini çok ve hızlı yapıp yapmadığınıza dikkat edip, yavaşlayın.

  Bu sertlik ve ağrılar üç hafta sonunda hala sürüyorsa doktorunuza müracaat edin. Yatarken ve yataktan kalkarken kurallara uygun davranın. Bel egzersizleri ve bel hareketleri esnasında en az 2 defa gevşeme pozisyonuna geçin.

  Gevşeme pozisyonu
  Düz bir zeminde sırt üstü uzanın, dizlerinizi bükün, baldırlarınızın altına 2 yastık koyun (yaklaşık 30 cm.) ve gevşeyin. 15 dakikalık egzersiz programında 2 kez toplam 5 dakika gevşeyin.

  Boyun- Sırt Gerdirme
  Gevşeme egzersizinden sonra egzersizlere ayakta yapılan hareketlerle devam edilmelidir. Baş öne ve arkaya doğru yavaşça eğilir. Daha sonra baş sağa ve sola doğru eğilir. Bu süre içinde başın dönmemesine özen gösterilmelidir.

  Yan Gerdirme Egzersizi
  Sol el havaya doğru kaldırılır . Sağ el uyluk bölgesine yakın tutulur ve sağ tarafa doğru yavaşça vücut eğilir. Hareketin devamında gerdirme yavaş yavaş arttırılır. Daha sonra sağ el kaldırılarak sola doğru gerdirme sağlanır.

  Emekleme Pozisyonu
  Emekleme pozisyonunu alın, belinizi aşağı yukarı hafifçe hareket ettirin. Aynı zamanda başınızı da aşağıya yukarıya hareket ettirerek bel kaslarınızı
  Yüz Üstü Destekli Gerdirme
  Bu kez ellerden destek alınarak vucut kaldırılır. Bu pozisyonda en az 5 saniye beklenir. daha sonra gevşenir.

  Kısmi Doğrulma
  Düz zeminde yatarak dizleriniz kıvrık ve ayak tabanlarınız zemine dayalı olarak çenenizi göğsünüze değdirmeye çalışın ve ellerinizi mümkün oldukça dizlerinize uzatın 10 kez tekrarladıktan sonra gevşeme pozisyonunuzu alın.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Egzersizleri Hareketleri Forum Tarih
Bel Fıtığı Egzersizleri Resimli - Bel Fıtığı Hareketleri Genel Sağlık 5 Mayıs 2011
Evde Yapabileceğimiz Omuz Egzersizleri Nelerdir Diğer Spor Dalları 9 Haziran 2011
Ön Diz Ağrısı Egzersizleri Genel Sağlık 9 Haziran 2011
Karın Egzersizleri Resimlerle Güzellik & Bakım 18 Mayıs 2011
Karın Bölgesi Egzersizleri El Ayak ve Vücut Bakımı 13 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş