Bel Ağrısının Nedenleri - Bel Ağrısının Sebepleri

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 22 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bel Ağrısının Nedenleri - Bel Ağrısının Sebepleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bel Ağrısının Nedenleri - Bel Ağrısının Sebepleri


  BEL AĞRISI EN SIK KARŞILAŞILAN AĞRI NEDENLERININ BAŞINDA GELIYOR. ERIŞKINLERIN YÜZDE 85’I YAŞAMLARININ BIR DÖNEMINDE EN AZ BIR KEZ BEL BÖLGESINDE AĞRIDAN YAKINIYOR.

  BEL AĞRISI ŞIDDETLI YA DA UZUN SÜRELI OLDUĞU ZAMAN KIŞILERIN GÜNLÜK VE IŞ YAŞAMLARINI OLUMSUZ YÖNDE ETKILEYEREK, YAŞAM KALITELERINI BELIRGIN DERECEDE DÜŞÜREBILIYOR.

  İŞTE BEL AĞRISININ NEDENLERİ...

  1. BELI KÖTÜ KULLANMA: UZUN SÜRE AYNI POZISYONDA DURMAK GÜNLÜK HAYATTA BEL MEKANIĞINE UYGUN OLMAYAN YANLIŞ HAREKET VEYA KÖTÜ DURUŞ BELINIZDE YIPRANMAYA NEDEN OLUR.

  2.
  KAS SPAZMI: GENELLIKLE BELI DESTEKLEYEN KASLARIN VEYA BAĞLARIN AŞIRI GERILMESI, AĞIR BIR ŞEY KALDIRMAK, ATLAMAK, DÜŞMEK VE SPOR AKTIVITESI BEL TUTULMASINA NEDEN OLABILIR. VÜCUDUN BUNA CEVABI AĞRILI KAS SPAZMIDIR. MEVSIMSEL ISI DEĞIŞIMLERI, RÜZGAR VE HAVA AKIMI KAS SPAZMINI ARTIRIR.

  3. BEL FITIĞI: HER IKI BEL OMURU ARASINDA YASTIK GÖREVI YAPAN JÖLEMSI DOKUNUN DISK KAYMASI VEYA TAŞMASIDIR. BÖYLECE OMURILIKLTEN ÇIKARAK BACAĞA, AYAĞA INEN SINIRE BASKI YAPARAK BEL VE BACAK AĞRISI OLUŞUR. ÖKSÜRÜKLE, HAPŞIRMAKLA, IKINMAKLA AĞRI ARTAR.

  5. OMURLARDA KAYMA VE BIÇIM BOZUKLUKLARI: BEL OMURLARININ BIRBIRININ ÜZERINDEN KAYMASIYLA KARAKTERIZE 'SPONDILOLISTEZIS' DE BEL AĞRISI SEBEBIDIR. HAREKETLE AĞRI ARTAR. AYRICA BELDEKI EĞRILIKLER, DÜZLEŞMELE, BELDEKI AÇIKLIKLAR, FAZLA VEYA EKSIK BEL OMURU BEL AĞRISI NEDENİ OLABİLİR.

  6. GERILIM, STRES, SIGARA: BEL AĞRISINI ARTIRAN VE KRONIKLEŞTIREN EN ÖNEMLI SEBEPTIR. EKONOMIK, SOSYAL VE PSIKOLOJIK SORUNLAR BEL AĞRISINI ARTIRIR. SIGARA DA BEL BÖLGESINE GIDEN DAMARLARDA TIKANIKLIĞA NEDEN OLDUĞUNDAN DISKTE HARABIYET DAHA HIZLI, KEMIKTE IYILEŞME DAHA GEÇ OLUR. GÜLMEK, ÇALIŞMAK, SOSYAL UĞRAŞILAR VE HAYATA BAĞLILIK AĞRIYA KARŞI ETKILIDIR.

  7. FAZLA KILO: BELIMIZIN TAŞIDIĞI YÜK MIKTARINI ARTTIRDIĞI IÇIN SAKINCALIDIR.

  8. KIREÇLENME - OSTEOARTIRIT: YAŞIN ILERLEMESI ILE KEMIK YAPIDA, BAĞLARDA VE DISKLERDE YIPRANMA BAŞLAR. YIPRANMIŞ DOKULAR KIREÇLENIR, HAREKET KABILIYETI AZALIR.

  9. KEMIK ERIMESI, OSTEOPOROZ: OSTEOPOROZ KEMIKLERDE YUMUŞAMAYA YOL AÇARAK KOLAY KIRILMA VE AĞRIYA SEBEP OLUR. BESLENMEDE KALSIYUM VE D VITAMINI EKSIKLIĞI, HAREKETSIZ YAŞAM, ERKEN MENOPOZ, ALKOL KORTIKOSTEROIDLER VE SIGARA RISKI ARTIRIR.

  10. ROMATIZMA: VÜCUDUN BAĞIŞIKLIK SISTEMININ KENDI ÖZ HÜCRELERINE SAVAŞ AÇMASI SONUCU GELIŞIR. OMURGADAKI NORMAL KEMIK VE KIKIRDAK DOKULARI HASARA UĞRAR. SABAHLARI GÖRÜLEN EKLEM SERTLIĞI VE TUTULMALAR ROMATIZMAL HASTALIKLARDA UYARICIDIR.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağrısının Nedenleri Ağrısının Forum Tarih
Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Genel Sağlık 23 Ocak 2014
Baş Ağrısının Sebepleri Baş Ağrısı Nedenleri Genel Sağlık 2 Eylül 2013
Gebelikte bel ağrısının nedenleri Gebelik ve Annelik 15 Kasım 2011
Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer - Böbrek Ağrısının Nedenleri Genel Sağlık 1 Ağustos 2011
Bel ve Sırt Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Genel Sağlık 9 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş