Bel ağrısı cinsel gücü olumsuz yönde etkiliyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 15 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Bel ağrısı cinsel gücü olumsuz yönde etkiliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  GAZİANTEP (İHA) - Özel Primer Hospital Üroloji Kliniğinden Op. Dr. Hasan Karboğa, bel ağrılarının cinsel performansı azalttığını belirterek, kronik bel ağrılı hastaların yüzde 63'ünde sertleşme sorunun bulunduğunu söyledi.
  Op. Dr. Hasan Karboğa, kronik bel ağrılı hastalarının cinsel fonksiyon bozukluğunu ifade etmekten kaçındığı ve hekimlerin ise bu konuda hastaları sorgulamasının önemli bir problem olduğunu kaydetti. Op. Dr. Karboğa, "Yapılan çalışmalarda kronik bel ağrılı hastaların yüzde 63'ünde erektil disfonksiyon (sertleşmede güçlük) olayına rastlandığı ortaya çıktı. Klinik deneyler ve çalışmalardan elde edilen bilgilere göre bunun 3 temel sebebi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi sinir sisteminin fonksiyonunu engelleyen primer patoloji, ikincisi ağrıyı gidermek için kullanılan ilaçlar ve üçüncüsü de kronik ağrıdan kaynaklanan psikolojik faktörlerdir" dedi.
  Siyatik ve bel fıtığı rahatsızlığının bacaklarda uyuşma ve güç kaybına yol açtığına da işaret eden Op. Dr. Karboğa, "Bel fıtıkları omuriliğe ve sinir köklerine baskı yaparak, erektil disfonksiyona neden olabiliyor. Bu durum genellikle cerrahi operasyon geçiren hastalarda daha sık görülmektedir. Bel ve bacak ağrısı olan hastalar, bir başka deyişle siyatiği olanlar, bacağında ve ayaklarında uyuşma ve güç kaybı olan hastalarda cinsel fonksiyon sorgulanmalıdır" diye konuştu.

  "İLAÇLAR DA, CİNSEL GÜCÜ AZALTIYOR"
  Dr. Hasan Karboğa, bel ağrılarını gidermek için kullanılan ilaçların yan etkilerinin de cinsel fonksiyonu etkilediğine dikkat çekerek, şöyle devam etti:
  "Bel ağrısı gibi kronik ağrıya neden olan patolojilerde hastalarda anksiyete, depresyon ve nevroz gelişmektedir. Bunların tedavisi için kullanılan ilaçlar yan etki olarak libidoda (cinsel istek) azalmaya ve impotansa (cinsel yetersizlik) neden olurlar. Hastalar ilaçların bu yan etkilerini çoğunlukla bilmezler. Bu nedenle hekim bu gibi ilaçları yazarken hastayı yan etkiler konusunda bilgilendirmelidir. Kronik ağrıdan kaynaklanan psikolojik faktörlerde cinsel performans üzerindeki olumsuz etkileri
  bulunuyor. Başka bir deyişle bel ağrıları hastalarda, 'Şayet cinsel ilişkiye girersem ağrılarım artar' kaygısı var. Cinsel ilişki sırasında belin ani hareketleriyle kas spazmında ve ağrıda artışın olması, ilginin ve ereksiyonun kaybına neden olacak ve sonuçta kendine güvende azalma ve cinsel ilişkiden kaçınma söz konusu olacaktır. Hekim bu durumda hastayı belin anatomisi ve fonksiyonları konusunda bilgilendirmeli ve sırtüstü yatar durumdaki daha pasif pozisyon gibi bel ağrısını artırmayacak pozisyonlar önermelidir."

  Mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ağrısı cinsel gücü Forum Tarih
Oruçluyken baş ağrısı Ramazan ve Hikmeti 25 Haziran 2015
Bel ağrısı sebepleri Genel Sağlık 24 Haziran 2015
Hz.Muhammed çağrısını neden önce yakın çevresine yaptı kısaca Peygamber Efendimiz (S.A.V) 4 Mart 2014
Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Genel Sağlık 23 Ocak 2014
Hayal Gücü Kelimesinin Çağrışımları Nedir FrmArtuklu TatLı SöZLük 5 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş