Bekirler Köyü Bigadiç Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bekirler Köyü Bigadiç Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bekirler köyü bilgileri - bekirler köyü resimleri - bekirler köyü tanıtım  Bekirler, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Köyümüzün en az 300 yüz yıla yakın bir geçmişi olduğu tahmin edilmektedir. Bir rivayete göre Köyün kuruluşu, Köyü kuran kişi Bekir adında bir Türk’tür. Bekir'in başka iki kardeşi vardır. Bunlar Davut ve İlyas’tır. Bu 3 kardeş içinde Davut geçimini hayvancılıkla sağladığı için Anadolu’ya gelişinde bir dağlık bölge istemiştir. İlyas sadece tarımla uğraştığı için şimdiki köyün bulunduğu geniş bir ova olan yeri kendine mesken seçmiştir.Bekir ise hem çiftçilik hem de hayvancılıkla uğraştığı için şimdiki Bekirler Köyü çevresini benimsemiştir. İşte Davutlar, İlyaslar ve Bekirler Köyünün şimdiki isimleri köyleri kuran Davut-İlyas ve Bekir kardeşlerden kalmıştır. Bu 3 kardeşin Türklerin hangi boyuna mensup oldukları bilinmemektedir. Yalnız bazı bilgilere göre bunların Türklerin Anadolu’ya göçleri sırasında Marmara Bölgesinin Kepsut çevresine geldiği buradan da şimdiki köylerin olduğu yerlere geldikleri söylenir
  Kültür

  Köyün en ünlü yemeği keşkektir.Keşkek özel günlerde; düğün, sünnet ve hayır yemeklerinde yapılır.
  Coğrafya

  Balıkesir iline 56 km köyümüz, Bigadiç ilçesine 18 km uzaklıktadır. Etrafında İlyaslar, Çeribaşı, Hisarköy ve Kırca köyleri bulunmaktadır. Birbirlerine yakın olan bu köyler ile aynı toprakları paylaşan vatandaşlarımız, zaman içerisinde kız alıp verme ile akrabalık bağlarını kurmuştur.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 532
  1997 538
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde top sahası yoktur. Köyün giriş ve sokaklarına parke taşı döşenmiştir.
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:(0 266) 652 87 26
  Cep Telefonu:0 537 722 23 91
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bekirler Köyü Bigadiç Forum Tarih
Hacıbekirler Köyü Bayramiç Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 30 Nisan 2010
Bekirler Köyü Bayramiç Çanakkale Marmara Bölgesi 26 Nisan 2010
Bekirler Köyü Akhisar Manisa Manisa Tanıtımı 16 Nisan 2010
Bekirler Köyü Nazilli Aydın Aydın Tanıtımı 7 Nisan 2010
Bekirler Köyü Yığılca Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş