Bekiköy Köyü Karahallı Uşak

'Uşak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bekiköy Köyü Karahallı Uşak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bekiköy Köyü Karahallı - Bekiköy Köyü Bilgileri - Bekiköy Köyü Hakkinda - Bekiköy Köyü Resimleri  Bekiköy, Uşak ilinin Karahallı ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: KARAHALLI - İl: UŞAK

  Köy Muhtarı: Latif Yayla

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 55 km

  İlçeye Uzaklığı: 15 km

  Rakım: 900 m

  Tarihi
  1855 ilk ismi Paşapınar'dır

  Kültür
  Köy halkı yağlı güreşi çok sever. Bu nedenle köyün harman yeri mevkisinde her yıl halk konseri eşliğinde yağlı güreş şenliği düzenlenir.Tabi Bekiköy denince ilk aklımıza güreş gelmemektedir.Bekiköyün en büyük özelliği okuma yazma oranının yükskliği vede okullaşma oranının yüksek olmasıdır.Bekiköy 60'lı70'li yıllarda nufus bakımından hareketli idi.Bu hareketlilik tabiki kültürel boyuttada kendini göstrmiştir.Özellikle 1970 yıllarda gençlerin okuması nedeniyle örgütlenmesini bunun sonucundada birlikte hareket etmesini sağlamıştır.Tabi 1980 ve sonrasında Türkiye'nin siyasi ve kültürel değişimi,Bekiköyüde etkilemiş etkin yapı dağılmıştır.Bunda tabi eğitimini tamamlayan gençlerin çalışmak için köyden kopmasınında etkisi vardır.70 yıllarda Bekiköyde hertürden faaliyeti görebilirdiniz spordan siyasete hatta folklara kadar.

  Şimdi tamda burada Bekiköylülerin geçmişin bu güzelliklerini gelecek kuşaklara aktaracak ,belge olarak saklanacak bilgileri derleyip toparlacak kalemlere ihtiyacı var.Dileğim bu işi sahiplenecek birilerinin ortaya çıkması.Şimdiden kolay gelsin.

  Coğrafya
  Uşak iline 55 km, Karahallı ilçesine 15 km uzaklıktadır. Doğusunda Paşalar, batısında Kırkyaren, kuzeyinde Kavaklı güneyinde ise Dumanlı köyleri bulunmaktadır. Köy bir tepenin yamacına kurulmuş vaziyettedir. Köyün üç tarafı tepelerle çevrilidir. Kocadağ, Erenler ve Koruluk adı verilen üç tepe bulunmaktadır.

  İklim
  Karasal iklim bitki ortusu bozkırdır tutun ve uzum en cok yetistirilen tarım ürünüdür

  Nüfus
  Bekiköy, 110 haneli bir köydür. Köy halkının sosyal ve kültürel yapısı çevre köylerle benzerlik göstermektedir. Bekiköy, Ulubey, Bekilli ve Karahallı ilçelerinin etki alanı içerisindedir. Köyde yaşayan nüfusun çoğunluğunu orta yaşlı kişiler oluşturmaktadır. Köy halkının %90'ı okur yazardır. Köy çoğunlukla Uşak ve İzmir'e göç vermiştir.

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2000 454
  1997 392

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. köyde bir cami iki kahve vardır. okul yok

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Latif Yayla
  1999 - Orhan Kalem
  1994 - Adem Tekin
  1989 - Kamil Aslan

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu ve bir yüksekokul vardır. Ancak faal olmadığı için eğitim taşımalı olarak yapılmaktadır. İçme suyu 3 km mesafeden sondaj yapılarak köylünün kendi imkânları ile köy sınırları içinde bulunan Daltaban mevkiinden getirilmektedir. Bu içme suyu kaliteli olup yeterli durumdadır. Köy civarında 95 metreden su 200 metreden doğalgaz,350 metreden petrol çıkmaktadır. Ayrıca köyün kanalizasyon şebekesi de vardır. Ptt şubesi yoktur ancak Ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Elektrik enerjisi ulusal sisteme bağlı olup sorunsuzdur. Köy içinde 1250 m uzunluğunda asfalt yol vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bekiköy Köyü Karahallı Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş