Bediüzzaman Said Nursi'nin Atatürk'e yazdığı mektup

'Risale-i Nur Külliyatı' forumunda SeLeN tarafından 5 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Bediüzzaman Said Nursi'nin Atatürk'e yazdığı mektup konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Said Nursinin Atatürke yazdığı mektup Neydi - Said Nursi Ne için Atatürke Mektup Yazdı


  Bediüzzaman Said Nursi'nin Atatürk'e yazdığı 88 yıl önce yazdığı mektup Köşk'ün arşivinde tutuluyor. Mektupta Nursi Atatürk'e 'İslam âlemi kahramanı Paşa Hazretleri' diye hitap ediyor. Mektubun içeriği şöyle:

  Daha önce varlığı ve içeriği konusunda çeşitli spekülasyonlar yapılan mektupta, Nursi, övgü dolu sözlerle Atatürk'e hitap edip nasihatlerde bulunuyor.

  Bu tarihi mektup, üzerine 'Çok mühim bir mektup' notu düşülerek, Çankaya Köşkü Cumhurbaşkanlığı Arşivi'nde 3 sayfalık bir metin olarak tutuluyor.

  İSLAM ALEMİ KAHRAMANI PAŞA HAZRETLERİ

  Habertürk'ün haberine göre mektupta Nursi, önce Atatürk'e "İslam âlemi kahramanı Paşa Hazretleri" olarak hitap ederek, akabinde şu ifadeleri kullanıyor: "Ey şanlı gazi. Zat-ı âliniz hem muzaffer ordunun hem muazzam Meclis'in manevi şahsiyetini temsil ediyorsunuz."

  BU FAKİRİN NASİHATİNİ DİNLEYİN

  Bediüzzaman, iltifatlarda bulunduktan sonra, "İki cihanda mutluluk ve başarılarınızı can-ı gönülden dileyen bu fakirin, bir meselede 10 sözünü, tavsiyesini birkaç nasihatini dinlemenizi rica ediyorum" diyor.

  Said-i Nursi 9 Kasım 1922'de ziyaret ettiği Meclis'te Bitlis Mebusu Arif Bey ve arkadaşlarının Meclis Başkanlığı'na yaptıkları başvuruyla kürsüye davet edilir.

  Kürsüde Milli Mücadele gazilerini tebriklerini sunup, dua eder. Bu gelişmeler, aynı gün Meclis Zabıt Ceridesi'nin kayıtlarına girer, bir gün sonra Hâkimiyeti Milliye Gazetesi'nde de haber olur. Fakat dua ve tebrik dışında uzun bir konuşma söz konusu değildir.

  Yılların tartışma konusu olan, 88 yıldır orijinal hali bilinmeyen ve ilk defa ortaya çıkan bu tarihi mektubun 10 nasihatlik bölümü, Atatürk'e özel olarak hitap ettiği ifadeler çıkarılıp, bazı değişiklikler yapılarak Bediüzzaman'ın 'Tarihçe-i Hayat' kitabında yayınlanmış.

  Ancak, çeşitli kaynaklarda Bediüzzaman'ın Meclis'te 9 Kasım 1922'de yaptığı konuşma olduğu zannedilen 10 maddelik metin ile bu mektup arasında çok farklılık var. Tarihçe-i Hayat kitabının 124-125-126-127 No'lu sayfalarında, milletvekillerinde dine karşı gördüğü lakaytlık sebebiyle on maddelik beyanname neşredip, dağıttığı belirtiliyor.

  NAPOLYON'U DEĞİL SELAHADDİN EYYUBİ'Yİ ÖRNEK AL

  Bediüzzaman, bu mektubu Meclis ziyaretinden kısa süre sonra, 23 Kasım 1922'de yazar.

  Mektubunda, Atatürk'e Napolyon'u değil, Selahaddin-i Eyyubi gibi İslam kahramanlarını örnek alması gerektiğini hatırlatan Nursi, "Sizin bu başarınızı ve büyük hizmetinizi takdir eden ve sizi çok seven müminler, sıradan ama sağlam Müslüman'dırlar. Sizi ciddi sever ve sizi tutar ve size minnettardırlar" diye devam eder.

  Yıllardır varlığı tartışılan bu mektup Bediüzzaman'ın Atatürk'e yazdığı ilk ve son mektuptur. İlk defa Habertürk'ün ulaştığı bu mektuptan sonra bu konudaki tartışmalar da farklı boyut kazanacaktır.


  Kaynak:habertürk
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bediüzzaman Said Nursi'nin Forum Tarih
Bediüzzaman Said Nursi'nin Güzel Sozleri Risale-i Nur Külliyatı 6 Şubat 2010
Bediüzzaman Said Nursinin Mezarı Nerededir Risale-i Nur Külliyatı 28 Haziran 2011
Bediüzzaman Said Nursinin Kardeşleri Kimlerdir Risale-i Nur Külliyatı 28 Haziran 2011
Bediüzzaman Said Nursinin Kitapları Risale-i Nur Külliyatı 27 Haziran 2011
Bediüzzaman Said Nursinin Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 27 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş