Bedesten Ve Arasta Tarihi Eserler

'Tarihi Eserler Antikalar' forumunda DeMSaL tarafından 1 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bedesten Ve Arasta Tarihi Eserler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bedesten Ve Arasta Tarihi Eserleri - Bedesten Ve Arasta Tarihi Eserleri - Bedesten Ve Arasta  BEDESTEN VE ARASTA: İlçe merkezindedir. Ayşe Hanımın babası Yusuf Ağanın H. 1160 yılında yaptırdığı bilinmektedir. İç ve dış bedesten olmak üzere iki bölümdür. Dört kapısı ve içinde 110 dükkan vardır. İç bedesten kervansaray olarak kullanılmıştır. Ayşe tarafından vakfedilmiştir. Arasta bölümü bedestenin çevresinde gelişmiştir. Dört yandan basık kemerli kapılarla girilen bedesten, kare planlı dört kubbeyle örtülü bir yapıdır. Kubbeler duvarlara bitişik tuğla kemerlere oturtulur. Kemer, pandantif ve kubbeler düzgün tuğla örgüsüyle güzel bir görünüm kazanmıştır.

  [​IMG]

  Ana kubbeyi taşıyan tuğla kemerin ortada dayandığı bölümde içeri girintiyapan kare mekan küçük kubbeyle örtülüdür. Dışarıdan ana kubbeler arasında görülen bu bölüm dua kubbesidir. Yuvarlak kemerli kapılarla girilen arastanın kuzeyinde tonozlu dükkanlar yer alır. Bedestene bakan yüzdeki dükkanlar yer kazanmak amacıyla üçgen biçiminde yapılmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bedesten Arasta Tarihi Forum Tarih
Kitabede yer verilen ifadelere göre bedesten esnafının nelere dikkat etmesi isteniliyor kısaca Sorular ve Cevaplar 6 Aralık 2016
Adananın Kervansarayları ve Bedestenleri Nelerdir Adana Tanıtımı 15 Ekim 2011
Bedesten-Bedesten nedir Tarihi Bilgiler 4 Haziran 2011
Erzurum'da Köprüler ve Bedestenler Erzurum Tanıtımı 22 Mayıs 2011
Bedesten Köyü Hakkında Bilgi Yahşihan Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş