Bebeli Köyü Karataş Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bebeli Köyü Karataş Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karataş Bebeli Köyü Bilgileri - Bebeli Köyü Hakkında - Bebeli Köyü Tanıtımı - Bebeli Köyü Resimleri
  Bebeli ,Adana Karataş ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: KARATAŞ

  İl:ADANA

  İle Uzaklığı:62 km

  İlçeye Uzaklığı: 17km

  Rakım:22 m

  Nüfus:

  2000:521
  1997:501

  Tarihi

  Köyün adi bu gün alüvyonlarla dolmus olmasindan dolayi kullanilamayan liman kapisindan geliyor BEBELI köyü osmanlicada BAB-I ALI büyük kapi,yani devletin kapisi,yani gümrük islerinin yapildigi devlet dairlerinin oldugu o zamanki hudut kapisi demektir.Halk onu bebeli olarak kendi diline uygunlastirmis .Ceyhan nehri agzi, Yunanlilar ve romalilar vede daha sonralarki Türk devletleri ve beylikleri tarafindan liman olarak kullanildigi bir gercektir nehrin üstündeki şu an ki köy mezarlığı geçmiş asırlarda roma ve yunanlılar tarafından yerleşim alanı olarak kullanılmıştır.Buna kanıt olarak mezarlık içinde yapılan gezilerde ayağınıza her an bir tarihi eser kırığı takılır.

  Kültür

  köy mutfak bakımından çok zengindir,sıkma,börek yağlı bazlama ve hint inciriyle meşhurdur,köyün hemen hemen bütün gençleri diş laboratuarcılıkla geçimlerini sağlıyorlardır,turislik bakımından köyün 5 km yakınlarında ağyatan ava açık kuş cenneti vardır,buna yakın olan kışın yağmur sularıyla biriken ve doğal göl görüntüsü alan göl yatakları vardır.bunlardan büyük ayrıklı,topuklu ve uzungöl başta olmak üzere av hayvanları için yeterli yerlerdir.

  Coğrafya

  Adana iline 62 km, Karataş ilçesine 12 km uzaklıktadır.Tepe üzerine kurulmuş olan köy deniz manzaralı olup denizden yüksekliği 21 metredir.Köyden bakıldığında hurmaboğazı dalyan gölü akdeniz ,iskenderun ,yumurtalık rahatça görülür tam bir doğa harikası olup hemen 500 metre yanından ceyhan nehri akmaktadır.Köyün ortasından geçen adana karataş yumurtalık asfaltı ile her yere kolay ulaşım sağlanmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köy ekonomisi tarıma dayalı olup; pamuk,buğday,mısır,yer fıstığı,karpuz,soğan,domates,narenciye,nar ve zeytin üretilmektedir. Hayvancılıkta büyük ve küçük baş hayvanlar bulunmaktadır. 5 adet pamuk toplama makinesi bulunmaktadır. Köy gençleri meslek olarak diş teknisyenliği seçmekte Adana'da 15 civarında diş labarotuvarları bulunmaktadır.beş adet pamuk toplama makinasına ek olarak ovada bir ilki daha gerçekleştirerek kendi yürür mısır pamuk ilaçlama makinası da çiftçilerimizin hizmetine sunulmuştur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: DOĞAN ATAR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (322) 697 23 02
  Cep Telefonu: 0 (532) 467 32 52

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy muhtarlık binası vardır.Voleybol sahası vardır.Köy futbol takımı bulunmaktadır.BJK takım adıdır.5000 dekar merası olup Ağyatan Gölü'ne bitişiktir.Merada göller olup ördek avı yapılmaktadır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeli Köyü Karataş Forum Tarih
Bebelı İlköğretim Okulu Karataş Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş