Bebekteki kalp rahatsızlıkları belirlenebiliyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 25 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Bebekteki kalp rahatsızlıkları belirlenebiliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KOCAELİ (İHA) - Bebekteki kalp hastalıklarının, doğumdan önce anne karnında fetal eko yöntemi ile belirlenebildiğini ifade eden uzmanlar, erken teşhisin önemli bir avantaj sunduğunu ve doğumdan sonra yapılan ameliyatlarda yüzde 95 başarı elde edildiğini belirtti.

  Tedavi edilen bebeklerin sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürebildiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Çiçek, "Bebeklerde çok çeşitli kalp hastalıklarına rastlayabiliyoruz. Bunların en yaygını kalpte delik olması. Gelişen teknoloji sayesinde artık anne karnında, kalp gelişmesini tamamladıktan sonra rahatlıkla bu hastalıkların teşhisini koyabiliyoruz. 'Fetal ekokardiyografi' dediğimiz yöntemde, ses dalgaları vasıtasıyla bebeğin anne rahmindeyken kalp ve dolaşım sistemini değerlendiriyoruz. Hamileliğin 16-18'inci haftasında kalpte bir sorun olup olmadığı belirlenebiliyor. Doğumdan sonra ameliyat olan çocukların yüzde 95'i tedavi sonrası hiçbir ciddi sorun olmadan, sağlıklı olarak hayatlarını sürdürebiliyor" dedi.

  Özellikle risk faktörü taşıyan hamileliklerde bebeğin kalbinin anne karnında taranmasının önemini vurgulayan Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Dr. Resmiye Töre Beşikçi ise, "Doğumsal kalp hastalıkları olan bebekleri bazen doğar doğmaz ameliyat etmek gerekiyor. Bu ameliyatlar içinse özel eğitimli ekipler, ciddi bir altyapı ve ileri teknoloji gerekiyor. Erken teşhis konduğunda doğum buna göre planlanabiliyor. Anne karnındaki bebeğin kalbinin ayrıntılı olarak taranmasıyla, kalbin yapısı, çalışması ve ritmi detaylı olarak incelenebiliyor. Amacımız hastalığı erkenden belirlemek. Örneğin, kalbin sol tarafının gelişmesinin eksik kaldığı "hipoplastik sol kalp sendromu' dediğimiz önemli bir hastalık var. Bu, erkenden tanımak istediğimiz en önemli hastalıklardan biri. Ayrıca kalbin içindeki kapakların oluşmaması ya da kapalı durumda olması, kalbin 2 veya 3 odacıklı olması, ana atardamarların ters olarak çıkması gibi hayatı tehdit edici ciddi sorunları belirlemeye çalışıyoruz. Bu incelemede kalbin içindeki kitle ve tümörleri de belirleyebiliyoruz. Fetal ekokardiyografinin anne ve bebek sağlığı için herhangi bir zararı olmadığını özellikle belirtmek isterim" diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebekteki kalp rahatsızlıkları Forum Tarih
Türk Kalp Vakfının görevleri maddeler halinde Eğitim Bilgileri 25 Ocak 2017
Kalp kırmak neden günah Dini Sohbetler Dini Forum 16 Kasım 2016
Kas çeşitleri çizgili düz ve kalp kası kısaca nedir Genel Sağlık 2 Ekim 2014
Kalp ve damar hastalıklarından korunmanın yolları maddeler halinde Genel Sağlık 12 Nisan 2014
Türk kalp vakfı kısaca bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 12 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş