Bebekte Demir Eksikliği Zeka Geriliği Yapıyor

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bebekte Demir Eksikliği Zeka Geriliği Yapıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebeklik ve çocukluk dönemindeki demir eksikliği bilişsel gelişimi geciktirip, zeka düzeyini geriletebiliyor. Trabzon Doğum ve Çocuk Bakımevi Başhekimi Uzmanı Dr. İsmail Topal, 0-5 yaş arası çocukların, demir eksikliğinden etkilendiğini, demir eksikliği olan 2 yaşından küçük çocuklarda ise uyum ve denge sorunları görüldüğünü söyledi.

  Demir eksikliği olan çocukların daha içe kapanık ve çekingen davrandığını vurgulayan Topal, ''Demir eksikliği, çocuğun etkileşime geçmesini önleyip öğrenme yetisini engelleyebildiği gibi, zihinsel yeteneklerini de köreltebilir. Bebeklik ve küçük çocukluk döneminde demir eksikliği, bilişsel gelişimi geciktirip, zeka düzeyini yaklaşık 9 puan geriletebilir'' dedi.

  Topal, beslenme bozukluklarının, bebeklerde büyüme ve gelişme geriliğine, enfeksiyonlarla kombine olarak da hastalıkların ağır ve ölümcül seyretmesine neden olduğunu belirterek, halk arasında 'kansızlık' olarak bilinen aneminin de demir eksikliğine bağlı olarak geliştiğini söyledi.

  Şeker yerine üzüm pekmezi

  Topal, bazı konulardaki bilgisizliğin anemiyi oluşturan etkenleri doğurduğunu anlattı:

  ''Bilgisizlik nedeni ile demir kaynağı yiyeceklerin zamanında yeterli olarak verilmemesi demir eksikliğine neden olur. Çocukları kansızlıktan korumak için yaşlarına göre beslemek gerekir.

  Anne babalar, çocuklarının besinlerinde, tatlandırıcı olarak şeker yerine üzüm pekmezi kullanmalı. Bebeklere altıncı ayından itibaren mercimek köftesi ve ızgara köfte yedirilmelidir.''

  C vitamininin de yeterli miktarda alınması gerektiğini, demirin vücutta kullanılmasında C vitamininin rolünün büyük olduğunu belirten Topal, çocuklara demir yönünden zengin olan et, karaciğer, yumurta, dalak, balık ve kuru baklagillerin de mutlaka yedirilmesi gerektiğini söyledi.

  alintidir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebekte Demir Eksikliği Forum Tarih
Tüp Bebekte Yeni Ameliyat Teknikleri Hakkında Bilgiler Gebelik ve Annelik 20 Aralık 2010
Bebekte Kulak Ağrısı - Kulak Agrısı Nedenleri - Kulak Agrısı Tedavisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 25 Kasım 2010
Bebekten Sonra Kitabı Brooke Shields Kitap, Resim ve Dergi 6 Haziran 2010
Tüp bebekte embriyoya sınırlama Gebelik ve Annelik 26 Şubat 2010
Tüp bebekte 36 kritik yaş Gebelik ve Annelik 15 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş