Bebeklerin Genital Bölge Temizliği

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bebeklerin Genital Bölge Temizliği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebeklerde Alt Temizliği - Bebeklerin Genital Bölge Temizliği

  Bebeğinizin Alt Temizliği Ve Bakımı
  Bebeğiniz büyüyünceye kadar binlerce kez altını değiştirmeniz gerekecek. İlk zamanlarda biraz çekingenlik hissetseniz bile zamanla eliniz alışacak ve pratikleşeceksiniz. Peki anne ve babaların bebeğin alt temizliğini gerçekleştirirken dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir? Sorunun yanıtını bu sayfalarda bulabilirsiniz.

  • Bebek Cildi Hassastır

  Bebek cildi yetişkin cildine oranla ince ve cilt yüzeyini kaplayan koruyucu tabaka henüz yeterince gelişmemiştir. Bu nedenle cilt dış etkenlere karşı bariyer fonksiyonunu tam olarak yerine getiremez. Cildin tam olarak gelişmesi için birkaç yıl geçmesi gerekir. Özellikle yeni doğan döneminde sık olarak kaka yapan bebeklerin cildinin tahriş olmaması için anne ve babaların dikkat olması gerekir. Bebekler genellikle beslenme sırasında veya sonrasında kaka yaptıklarından, beslenme sonralarında bez değiştirilmesi yeterli olmaktadır. Bebeğin bezinin kakalı olması bebekte huzursuzluk ve cildinde pişiklere neden olacağından, her kaka sonrası bezin değiştirilmesi ihmal edilmemelidir.
  Bebek cildini temizlemede kullanılan ürünler yanlış seçilirse, bu ürünler bebeğinizin cildinde tahriş ve alerjik reaksiyona neden olabilir. Erişkinler için üretilmiş ürünler, bebekler için uygun değildir; genellikle alerjik reaksiyon ve tahrişe yol açarlar. Bebeğiniz için kullanacağınız ürünlerde kimyasal maddeler, koku ve renk veren sentetik maddelerin, alerji ve tahriş yapan koruyucu maddelerin bulunmasına dikkat edilmelidir. NIVEA Baby ürünleri, alerji riskini en aza indirir; ciltle uyumlu pH değerine sahiptir ve alkol ve boya maddesi içermez.

  • Kız Bebeklerin Alt Temizliği

  Kız bebeklerde idrarın çıktığı yer, genital organ olan “vajina” ve kakanın çıkartıldığı “anüs” anatomik olarak birbirine çok yakındır. Genital yapının bu özelliği nedeniyle, kız bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu ve “vajinitis” denilen genital bölge enfeksiyonu gelişme riski fazladır. Bu yüzden bu bölgeyi temizlerken, silme işleminin önden aşağıya ve arkaya doğru yapılması gereklidir. Temizlik sırasında bebeğin bacakları hafifçe kaldırılıp açıldıktan sonra, Islak Temizleme Mendilleri ile, genital bölgenin üstünden başlanarak, aşağıda bulunan “anüs” bölgesine doğru yavaşça silinmeli ve bir daha kullanılmamak üzere atılmalıdır. Kaka bulaşmış bir pamuk parçası bir daha asla cilde sürülmemelidir. Bu işlem temizlik sağlanıncaya kadar birkaç kez tekrarlanır. Eğer silme işleminin yeterli olmayacağı düşünülüyorsa, bebeğin bez bölgesi yine önden arkaya doğru akarsu altında yıkanabilir.

  Alt Temizliğinde Bu Noktaları Atlamayın

  Bebeklerin günde altı-sekiz defa idrar yaptığı, bir-iki defa dışkı yaptığı dikkate alınacak olursa, saat başı ya da iki saatte bir bebeğin altının temizlenmesi gerekmektedir.
  Bebeğinizin altını Islak Temizleme Mendilleri ile sildikten sonra poposunu kuruması için bir-iki dakika açık tutun. Bezini kapatmadan önce mutlaka Pişik Kremi’ni, cildinde ince bir tabaka halinde kalacak şekilde sürüp bezini öyle kapatın.
  Alt temizliğinin bebeğin hassas cildine zarar verilmeden yapılması son derece önemlidir.

  Sadece su ile yapılan alt temizliği cildin kurumasına neden olabilir. Bebeğinizin cildini, losyon veya krem içeren, kalın ve dayanıklı temizleme mendilleri ile temizlediğinizde, bakımını da sağlamış olursunuz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeklerin Genital Bölge Forum Tarih
Yeni Doğan Bebeklerin Oyuncakları Oyuncaklar ve Tanıtımları 22 Ekim 2012
Yeni Doğan Bebeklerin İhtiyaçları Çocuk Sağlığı ve Bakımı 8 Eylül 2012
Yeni Doğan Bebeklerin Bakımı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 8 Eylül 2012
Bebeklerin Ağlama Nedenleri Nelerdir Çocuk Sağlığı ve Bakımı 5 Kasım 2011
0-4 Ay Arası Bebeklerin Beslenmesi Çocuk Yemekleri 12 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş