Bebekleri Biberonla Nasıl Beslemeliyiz?

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
biberonla beslenen bebekler - biberonla süt vermek - bebek için sütün hazırlanması - biberon temizliği - bebek için süt nasıl hazırlanır

Süt bebeğin ayına göre sulandırılır. Sütü hazırlarken şu şekilde hazırlamalıyız. Bebeğe bir günde verilecek sütün hazırlanmasında sıra izlenir. Bu sıralar şöyledir;

Anne sütü verilmeyen ve yalnız hayvan sütüyle beslenen bebeğe günlük verilecek toplam süt miktarı hesaplanır. Örneğin, 3 aylık bebek ortalama 5.0-5.5 kg gelir. Bu bebeğin kilosu başına sıvı ihtiyacı 1ml. dolayındadır. Buna göre 3 aylık bebeğin günlük sıvı ihtiyacı toplam 750-825 ml kadardır. Günlük hazırlanan süt miktarı, ortalama olarak hesaplanan miktardan biraz fazla olmalıdır. Yeterli miktardaki süt temiz bir tencerede kabarıncaya kadar ısıtılır. Kabaran sütün kaymağı kaşıkla parçalanır. Kaynamaya başlayan süt 5-10 dakika süreyle karıştırılarak kaynatılır. Sütün 30-40 dakika kaynatılmasına gerek yoktur. Uzun süre kaynatmak, sütün besin değerini düşürür.

1 - Bebeğe süt sulandırılarak verilecekse, bebeğin ayına göre süt, kaynatılır su ile sulandırılır. Şeker ve yağ eklenir.

2 - Sulandırılmış ya da sulandırılmamış süt, temiz süt şişelerine (biberonlara) birer öğünlük miktarda doldurulup ağızları kapatılır. Öğünlük miktar, bebeğin ayına ve öğün sayısına göre 80-150ml dolayında olur.

3 - Ağzı kapatmış süt şişeleri, su konmuş bir tencereye yerleştirilir ve 15 dk dakika kaynatılır.(sterilize edilir.)

4 - Süt konmuş şişeler(biberon)soğutuca da saklanır. Çocuğa verileceği zaman, şişe sıcak suda bırakılarak ılıklaştırılır. Anne, sütün sıcaklığını bileğine damlatarak anlayabilir.

5 - Süt her öğün hazırlanmak istenirse, yukarıda açıklandığı gibi kaynatılarak sulandırılacaksa kaynatılmış suyla sulandırılır. Soğutucu bulunmayan yerlerde sütü her öğün sırasında hazırlamak daha uygundur.

6 - Süt şişeleri, emzikler, kaynatma kapları, kullanılan her türlü araç çok iyi temizlendikten sonra bir dolap ya da tencere içinde kapalı olarak tutulmalı böylece dış etkenlerden korunmalıdır.

Süt şişesine takılan emziğin deliği normal büyüklükte olmalıdır. Akıtma derecesi şişe aşağı tutularak anlaşıldıktan sonra bebeğe verilmelidir. Bebeğin fazla hava yutmasını önlemek için, süt şişesi boyun kısmı sütle dolacak şekilde tutulmalıdır. Sütün yarısını emince ve emme sona erince bebeğin yuttuğu hava çıkartılmalıdır. Bebek şişedeki sütü bitiremiyorsa zorla verilmeye çalışılmamalıdır. Artan süt dökülmeli, tekrar kullanılmamalıdır.alıntı
 

Üst