Bebeklere rahat ve deliksiz bir uyku çekmesi için yapılması gerekenler

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Bebeklere rahat ve deliksiz bir uyku çekmesi için yapılması gerekenler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebeklere rahat ve deliksiz bir uyku çekmesi için yapılması gerekenler

  Bebeğinizi sakinleştirmek ve tekrar uykuya dalmasını sağlamak için geceleri 3-4 kez uyanmaktan yorgun mu düşüyorsunuz?

  [​IMG]

  ehow'un haberine göre ona kendi kendine uykuya dalmayı öğretebilir ve siz de gece boyunca iyi bir uyku çekebilirsiniz.

  Bebeğinize anne göğsü, biberon veya emzik olmaksızın ya da sallanmadan, sarılmadan ve okşamadan kendi kendine uykuya geçmeyi öğretebilir, siz de gece boyunca iyi bir uyku çekebilirsiniz. İşte bebeğinizin rahat ve deliksiz bir uyku çekmesi için yapmanız gerekenler:

  1. Uyku zamanı rutini oluşturun ve buna bağlı kalın. Bebeğinize banyo yaptırın ve son kez emzirin veya mama verin. Bir hikâye okuyun ya da kendi kişisel, anlamlı iyi geceler şarkınızı söyleyin. Her gün bu şekilde yaptığınız takdirde, bebeğiniz buna alışacaktır.

  2. Rutininizi sevimli bir şeyle birleştirin. Belki bebeğiniz zaten bir battaniye ya da doldurulmuş bir oyuncak hayvanla özel bir sevgi kurmuş olabilir. O zaman mutlaka bunu kullanın. Değilse de, rutinin bir parçası olarak battaniyesini yakınında bulundurarak böyle bir sevgi oluşturması için onu teşvik etmeyi deneyin.

  3. Bebeğinizi uykusu geldiğinde yatağına bırakın. Uyanıkken koymayın. Bebeğinizin kendi kendine uykuya geçmeyi öğrenmeye ihtiyacı var. Emzirirken, sallarken, sarılırken ya da ninni söylerken uykuya dalmaya alıştıysa, gece uyandığında tedirgin olacaktır ve rahatı kaçacaktır.

  4. Bebeğiniz yatağa konulunca ağlamaya başlıyorsa geri almayın. Bazı uzmanlar, bebek ağladığında odada durursanız onun terk edildiğini hissine kapılmayacağını, düşmeyeceğini ve panik yapmayacağını söylüyor. Diğer uzmanlar ise odadan ayrılmanızı ve düzenli aralıklarla (5 ya da 10 dakikada bir) odaya gelerek bebeğinizle yumuşak ses tonuyla konuşmanızı, sırtını biraz ovalamanızı ve odadan çıkmanızı öneriyor. Hangi yaklaşımın sizin ve bebeğiniz için en iyisi olduğuna kendiniz karar vermelisiniz.

  5. Bebeğiniz gece boyunca uyanıyorsa ve ağlıyorsa, yanına gidin, ancak kucağınıza almayın. Gerekiyorsa hızlıca altını değiştirin, sonra yatağına bırakın ve odadan çıkın. Kendi kendine uykuya dalana kadar her on dakikada odasına gidin.

  6. Bu rutine 3-4 gece boyunca sıkı ve ciddi biçimde bağlı kalırsanız, bebeğiniz geçen her gece daha az ağlayacak ve sonunda kendi kendine uykuya dalmayı öğrenecektir.

  VASFİYE ÖZCANBAZ
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeklere rahat deliksiz Forum Tarih
Bebeklere Örgü Modelleri Ve Yapılışları El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 29 Şubat 2012
Kız Bebeklere Örgü Elbise Modelleri El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 11 Ocak 2012
Yeni Doğan Bebeklere Yapılması Gereken Testler Nelerdir? Gebelik ve Annelik 21 Aralık 2011
Bebeklere en gerekli kıyafetler hangileridir? Çocuk Giyimi & Çocuk Modası 10 Şubat 2011
Örgü Delikanlı Bebeklere Kazak ve Patik El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 30 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş