Bebeklere MR çektirirken dikkatli olun

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 30 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Bebeklere MR çektirirken dikkatli olun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  "Hareketsiz durmalı. Prematüreler anestezi alırsa soluk almayı unutabilir"

  28.12.2009
  [​IMG]Son yıllarda görüntüleme yöntemlerindeki gelişmelerin ameliyathane dışında anestezi verme gereksinimini artırdığına dikkat çeken uzmanlar, bebek ve çocuklarda MR çektirirken hassas davranılması gerektiğini belirtiyor. Özellikle bebeklerin MR çekerken tamamen hareketsiz durmasının mümkün olmamaması sebebiyle bebek ve çocuklarda anastezili MR çekiliyor.

  Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Uzm.Dr.Berrin Altınören, MR çektirmeden önce yapılan hazırlıklara önem verilmesi gerektiğini söyledi. Altınören, "Manyetik rezonans (MR) çekilirken bebeğin tamamen hareketsiz durması gerekmektedir. Bu da tahmin edileceği üzere mümkün değildir. Bunun için bebek ve çocuk yaş gurubunda anestezili MR çekilir. Her yerde bebek ve çocuk MR'ı çekilemez. Anestezi uzmanının ve acil durumlarda müdahale edecek sağlık ekip ve ekipmanının bulunduğu tam teşekküllü merkezlerde çekilmelidir. Bebek en az 6 saat beslenmemek sureti ile aç olarak merkeze götürülür." dedi.

  Bebek ve çocukların MR çekimlerinde solunum ve kalp atımının MR cihazına uyumlu monitörlerle sürekli izlendiğini kaydeden Dr. Berrin Altınören, prematüre bebeklerin anestezi aldıktan sonra soluk almayı unutabileceğine dikkat çekti.

  Altınören, "Bu durumun gelişmemesi için eğer çok acil bir durum yoksa bebeğin en azından iki buçuk ayını düzeltilmiş yaşına göre doldurmuş olması önerilir. İşlem sonrası oksijen tüplü bir sedye yardımı ile oksijen verilmesi eşliğinde bir gözlem odasına götürülür. Oksijen alır. Solunumu ve kalp ritmi bir monitör yardımı ile takip edilir. Uyanıp ağlayana dek yaklaşık iki saat gözlem altında tutulduktan sonra damar yolu çekilip eve gönderilir. Verilen ilacın miktarına göre MR bitimi saatinden itibaren en az iki saat beslenmez." diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeklere çektirirken dikkatli Forum Tarih
Bebeklere Örgü Modelleri Ve Yapılışları El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 29 Şubat 2012
Kız Bebeklere Örgü Elbise Modelleri El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 11 Ocak 2012
Yeni Doğan Bebeklere Yapılması Gereken Testler Nelerdir? Gebelik ve Annelik 21 Aralık 2011
Bebeklere en gerekli kıyafetler hangileridir? Çocuk Giyimi & Çocuk Modası 10 Şubat 2011
Örgü Delikanlı Bebeklere Kazak ve Patik El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 30 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş