Bebeklere de Antibiyotik

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda NeslisH tarafından 14 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Bebeklere de Antibiyotik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebeklere de antibiyotik

  [​IMG]
  Bebeklere de antibiyotik

  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirilen bir çalışma, yaygın kanaatin aksine, antibiyotik tedavisinin, solunum yolları vırüsü (RSV) nedeniyle bronşiyolit geçiren bebeklerde etkili olabileceğini ortaya koydu.

  Dr. Fulya Tahan ve ekibi tarafından yapılan ve dünyadaki belli başlı tıp dergilerinden European Respiratory Journal'in (Avrupa Solunum Yolu Dergisi) Ocak 2007 sayısında yer alan bir çalışma, çoğunlukla kış aylarında görülen ve iki yaş altı bebekleri etkileyen en yaygın solunum yolu hastalığı olan RSV kaynaklı bronşiyolit tedavisinde, antibiyotik kullanımının faydalı olabileceğini ortaya koydu.

  RSV kaynaklı bronşiyolit tedavisinde antibiyotik yaygın olarak kullanılmazken, araştırmayı yapan Türk ekibinin, RSV'nin, kalıcı zararlı etkileri olabilecek akciğer enfeksiyonunu körükleyebileceğini vurgulayarak clarithromycin adlı bir antibiyotik kullanımını teşvik ettikleri belirtildi. Dergide araştırmanın, clarithromycin kullanılarak yapılan erken tedavi ile, hastalığın seyrinin hafifletilebileceği ve bronşiyolit tedavisinden sonra görülen hırıltının önlenebileceği varsayımından hareketle yapıldığı kaydedildi.

  Tahan ve ekibinin, varsayımlarını test etmek için RSV bronşiyolit geçiren 21 bebeğin bir kısmını clarithromycin kullanarak bir kısmını da aktif olmayan yalancı ilaç (inactive placebo) ile 3 hafta boyunca tedavi ettikleri ve antibiyotik tedavisi görenlerin diğerlerine kıyasla 37 saat daha önce iyileştiklerinin görüldüğü ortaya konuldu.

  Sözkonusu antibiyotiğin üç hafta kullanımı sonucunda, temel tetikleyici işaretlerin plazma seviyesinde gözle görülür bir azalma yaşandığını belirten uzmanlar, 'clarithromycin'in, müteakip hastalık oranlarını düşürerek RSV bronşiyolitin kısa süreli etkilerini azaltmada yardımcı olabileceği sonucuna ulaştıklarını belirttiler. Araştırmada, antibiyotik tedavisi gören bebeklerin taburcu olduktan sonra 6 ay içinde tekrar hastaneye sevk edilme oranlarının da diğerlerine kıyasla daha düşük olduğu kaydedildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeklere Antibiyotik Forum Tarih
Bebeklere Örgü Modelleri Ve Yapılışları El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 29 Şubat 2012
Kız Bebeklere Örgü Elbise Modelleri El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 11 Ocak 2012
Yeni Doğan Bebeklere Yapılması Gereken Testler Nelerdir? Gebelik ve Annelik 21 Aralık 2011
Bebeklere en gerekli kıyafetler hangileridir? Çocuk Giyimi & Çocuk Modası 10 Şubat 2011
Örgü Delikanlı Bebeklere Kazak ve Patik El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 30 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş