Bebeklerde ve Çocuklarda Reflü

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bebeklerde ve Çocuklarda Reflü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebeklerde ve Çocuklarda Reflü


  Reflü yalnızca yetişkinlerde değil çocuklarda da görülebilir. Doğuştan ve sonradan olmak üzere çocuklarda iki çeşit reflü olabilir.

  Reflünün bebeklerde sıkça görülmesinin sebebi, besinlerin mideye geçişine izin veren kapakçık mekanizmasının daha yeterince çalışmıyor olması ve bebeklerin yatar pozisyonda sıvı gıdalarla beslenmesidir. Katı yiyeceklere geçilmesi ve kendi başına dik şekilde oturmaya başlamasıyla kendiliğinden ortadan kalkabilir. Bu durumda tedaviye gerek yoktur. Fakat kusmalar şiddetini ve sıklığını arttırır, bebek kilo alamaz, solunum yolu sorunları sıklıkla yaşanıyorsa bir doktora başvurmak gerekir.

  Bebeklerde sıkça görülen reflü belirtileri beslenme zorlukları, huzursuzluk, büyüme geriliği, kusma ve yutma güçlüğüdür. Bulantı, kusma, mide yanması, yutma zorluğu ve ağızda asit tadı çocuklardaki reflü bulgularıdır.

  Gastroözofageal reflü bebeklerde sıkça görülmekle birlikte bu yaş grubunda genellikle fizyolojik bir durumdur. Bebek büyüdükçe ve mide kapak düzeneğini oluşturan yapılar geliştikçe reflü belirtileri zamanla kaybolur.

  Bebeklerde yetersiz beslenmeye bağlı gelişme geriliği, huzursuzluk ve ağrı nedeniyle beslemeyi reddetmek, solunumla ilgili proplemler, yemek borusunda hasara bağlı kan kaybı sonucu kansızlık, tekrarlayan kulak ve sinüs enfeksiyonları gibi proplemlerin meydana gelmesi halinde tedaviye başlanması gerekir.

  Bebeklerde Reflü Belirtisi
  Bebeklerde görülen reflünün en açık belirtisi kusmadır. Bu tür kusmalar genellikle durdurulamayan, devamlı, her yemekten sonra olan kusmalardır. Bebeklerdeki reflü, yemek borusu ile mide arasındaki kapakçık sisteminin olgunlaşmamasıyla bağlantılıdır.B öyle rahatsızlığı olanların birçoğu 1 yaş civarında kapakçık sisteminin olgunlaşmasıyla düzelir ancak bir kısmı ise düzelmez ve bu durumda ilaç tedavisine başvurulur.

  Doğuştan olmayan reflü ise çoğunlukla 6-7li yaşlarda görülür. Büyük çocuklarda reflü varsa ilaç tedavisi dışında beslenmesinde de bazı ksıtılamalar getiriliyor. Reflü hastası çocukların asitli içecekler, çok yağlı besinler, katkılı maddeli içecekler ve yiyeceklerden uzak durmaları ve uyumadan önce yemek yememeleri gerektiği belirtiliyor.

  Reflünün belirtileri arasında bulantı, kusma, öksürük, kansızlık ve gelişme geriliği görülebilir. Daha sonraki yıllarda midede ekşime, geğirme, göğüs kafesinde ağrı ve yanma hissi, ağızda ekşi tat ve ağız kokusu gibi belirtiler görülebilir.

  Reflü sebebiyle çocuklar iştahsızlık ve kusma sonucu iyi kilo alamadıklarından dolayı büyümeleri geri kalabilir. Yemek borusuna kaçan asit, iltihaba ve ileride yemek borusunda yara gelişmesine neden olabilir.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeklerde Çocuklarda Reflü Forum Tarih
Çocuklarda Konak - Bebeklerde Konak İçin Doğal Yöntemler Çocuk Sağlığı ve Bakımı 22 Nisan 2011
Çocuklarda Kusma - Bebeklerde Kusma Nedenleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 25 Kasım 2010
Bebeklerde ve Çocuklarda Göz Sağlığı; Çocuk Sağlığı ve Bakımı 22 Mart 2010
Çocuklarda Bebeklerde Öksürük Hastalığı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 30 Ağustos 2009
Çocuklarda Boğaz İltihabı - Bebeklerde ve Çocuklarda Boğaz İhtihabı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 30 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş