Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebekleri nasıl ve ne zaman uyutmalı - bebeklerde uyku problemi - florence nightingale - yenidoğan uyku süresi - bebeklerde uykusuzluk çözümleri - bebeklerde uyku düzensizliği


  [​IMG]
  Bebeğiniz nerede, nasıl ve ne kadar uyumalı? İşte bebeğiniz ve kendiniz için sağlıklı bir uyku düzeni oluşturmanın yolları…
  Bebekleri nasıl ve ne zaman uyutmalı?
  Bebek bakımının belki de en zor yanı sağlıklı bir uyku düzeni kurabilmektir. Hem bebeğinizin bu düzene alışması, hem de sizin ihtiyacınız olan uykuyu almanız açısından oldukça önemlidir. Bunun için bebeğinizin nerede uyuyacağından ne tarafa yattığı, uyutulma şeklinden uyku sürecine kadar her detay çok önemlidir. Florence Nightingale Hastanesi uzmanları bize bu konuda yardımcı oluyorlar.

  Bebek nerede uyuyacak?

  İlk aylarda bebeğinizi yakınınızda uyutmak isteyebilirsiniz. Hem sık beslenmesi gerektiğinden hem de gözünüzün önünde olması endişelerinizi azaltacağından bu en akılcı yoldur.

  Sepet: Her yere taşıyabileceğiniz bir bebek sepeti ilk aylar için tercih edilebilir.

  Bebek Yatağı: Yada tercihiniz bir bebek yatağı olabilir, ilk aylarda yatağınızın yanına koyabilir daha sonra bebek odasına taşıyabilirsiniz. Önceleri bebeğiniz içinde küçücük kalabilir ama hızla yatağı dolduracaktır. İki-üç yaşına gelip artık sığmayana kadar bu yatağı kullanabilirsiniz.

  Kendi Yatağınız: Bebeğinizi kendi yatağınızda da yatırabilirsiniz. Özellikle emziren anneler için bu gece beslenmesini kolaylaştıracak, eşinize de bebeğiyle yakınlaşma fırsatı yaratacaktır. Fakat çok yorgunken, alkollüyken veya uyku verici ilaç kullanırken bebeğinizi yatağınıza almak riskli olabilir. Yatak örtüleri ve yastıklarınızın bebeğinizin üzerini örtmemesine de dikkat etmelisiniz.

  Yatak takımı seçerken:

  * Bebeğinizin döşeğinin yatağa uygun boyda, sert ve kolay temizlenir olması gerekir.
  * Üç- dört tane koton çarşaf ve üç-dört tane koton battaniye bulundurun.
  * Bebeğin uyurken hava almasını engelleyebilecek yorgan, yastık, yatak örtüsü gibi aksesuarları bebek uyurken yatakta bulundurmayın.


  Bebek odasını nasıl hazırlayacağınızı ve mobilyaları nereden alabileceğinizi anlatan yazılarımızı mutlaka okuyun!

  Bebeği ne tarafa yatırmalı?

  * Bebeğinizi sırt üstü ayakları yatağının veya sepetinin ayak ucuna gelecek şekilde yatırın böylece battaniyenin altına doğru kayamayacaktır.
  * Odanın çok sıcak olmamasına dikkat edin, uyurken oda sıcaklığını 18-20 derece dolayında tutmaya çalışın.
  * Battaniyeyi omuz seviyesinde döşeğin altına, bebeğin yüzünü örtemeyecek şekilde sıkıştırın.  Bebeği nasıl uyutmalı?

  Bebeğinizin doğru uyku alışkanlıklarını şimdiden edinmesi ileride karşılaşabileceğiniz uyku problemlerinin birçoğunu önleyecektir. İlk aylardan bebekler günün çoğunu uykuda geçirir, uykuya kendi kendine geçmeyi bu dönemde öğretmeye başlayabilirsiniz.

  * Emerken uykuya dalarsa omzunuza alıp sırtını sıvazlayarak yavaşça uyandırın
  * Uykulu halde fakat uykuya dalmadan önce yatağına yatırın
  * Üstünü örtüp kendi kendine uykuya geçmesini bekleyin. Böylece ileride gece uykusu bölündüğünde uykulu halde yatağında olması uykuya geçmesi için yeterli olacak; uyuyabilmek için emmeye veya sallanmaya ihtiyacı olmayacaktır.


  Bebek ne kadar uyumalı?

  Bebeğinizin dinlenmek ve büyümek için yeterli süre uyuması gereklidir ama her bebeğin uyku düzeni farklıdır. Bebeğiniz huzurluysa ve büyüyorsa uyku saatlerini diğer bebeklerle karşılaştırıp, endişelenmeniz gereksizdir. Yenidoğan bir bebek genellikle günün 17 saatini uykuda geçirir (gündüz 8 saat, gece 9 saat kadar). İki aylık bir bebekte bu 3-4 saat gündüz, 12 saat gece olmak üzere 15-16 saate iner
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeklerde Uyku Düzeni Forum Tarih
Bebeklerde uyku sorunu nasıl çözülür Çocuk Sağlığı ve Bakımı 8 Kasım 2011
Bebeklerde Uyku Sorununa Öneriler Çocuk Sağlığı ve Bakımı 13 Ocak 2010
Bebeklerde Uyku Alışkanlığına Yaklaşım - Bebeklerde Uyku Alışkanlığı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 27 Temmuz 2009
Yenidoğan Bebeklerde Kusma Nedenleri Nelerdir? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ekim 2012
Bebeklerde Öksürük Nedenleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş