Bebeklerde Ruh Sağlığı (Piskoloji)

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Bebeklerde Ruh Sağlığı (Piskoloji) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebeklerde Ruh Sağlığı (Piskoloji)

  Korku bütünüyle kötü bir şey değil normal bir tepkidir. Çocukların özellikle karanlıktan geceleri gürültüden tanımadıkları kişi ve hareketlerden sudan uzun süren sessizlikten köpek havlamasından doktordan banyo küvetinden küvete akan sudan yüksekten korkmaları sık karşılaşılan durumlardır.
  Bebek Psikolojisi Ruh Sağlığı
  Bebekler yenidoğan döneminde ani sesle veya dokunmayla sıçrarlar; kolları iki yana hızlıca açılır ve gözlerini kırparlar. Bu aslında bir korku reaksiyonu değil normal yenidoğan reflekslerinden biridir ve moro refleksi olarak isimlendirilir. Bu refleksler 4-6 ayda kendiliğinden kaybolur. Bu tepkiler görülünce anneler genel olarak bebeklerini sessiz ve loş bir odada yatırmayı tercih ederler. Aslında tam tersine bebeğin odasında dışardan gelecek sesleri algılayarak uyuması daha doğaldır. Yeni görüşlere göre bebek doğmadan önce annesinin karnındayken dış sesleri algıladığı için her zamanki ortamın seslerini algılaması onun dış dünyaya uyumunu kolaylaştırır.

  Çocuklar 2-6 yaşlar arasında diğer yaşlara göre daha çok korkar. Bu yaşlarda yabancılardan korkma önde gelir. İkibuçuk yaş civarında ani gürültülerden garip hayvanlardan ve doktorlardan korku öne çıkar. Yine iki yaş civarında karanlık tuvaletten korku hatta palyaçolardan korkma görülebilir. Hayali yaratıklar yine korku nedenleri arasındadır. Bazı çocuklar bu yaşlarda tuvalette sifon çekildiğinde düşüp gitmekten korkar. Bazıları önceden tepki vermediği halde bir anda 3 yaş civarında köpeklerden korkmaya başlar. Korku kötü bir tepki olmamasına rağmen aşırı korkular çocuğun ve ailenin huzurunu kaçırabilir. Bu nedenle korkuyla başa çıkmayı bilmek gerekir.

  Korku nedenleri

  1- Çocuğun çok akıllı olması birçok düşünce bilgi kaynağı ve görüntünün kafasında değişik kombinasyonlarda birleştirilmesine dünyayı ona daha tehlikeli gibi algılattırmasına neden olabilir.

  2- Deneyim azlığı da korku nedeni olabilir. Banyo küvetinin akarından suyun akıp gittiğini gören çocuk kendisinin de oraya girerse akıp gideceğinden korkabilir. Başka bir çocuğun köpek tarafından ısırıldığını gören çocuk bütün köpeklerin kendini ısıracağını sanabilir.

  3- Etraftaki her şeyin kendine göre çok büyük olduğunu gören çocuk boyut farkından korku duyabilir.

  4- Çocuğun hayal gücünün geniş olması da korku kaynağı olabilir.

  5- Hatırlama kapasitesi bir yaşından sonra artar. Küçük bebekler genellikle üzücü korkutucu deneyimleri çabuk unutur ama bir yaşından sonra masal kahramanlarının başına gelenler bile korku nedeni olabilir. Salıncakla uçmak merdivenden düşmek kedi – köpek tırmalaması kalıcı korkulara neden olabilir.

  6- Yürümeye başladıktan sonra çocuğun hareketliliği giderek artar. Merak edip her şeyi keşfetme ve görme ile deneme tutkusu çocuğun karşılaşabileceği korkuları arttırır.

  7- Ebeveynlerin çok korkulu endişeli ruh halinde olması çocuğu tedirgin edip kendini güvende hissetme duygusunu yok eder. Çocuk gerek ebeveynlerin gerekse kendi arkadaşlarının başına gelenleri kendisine de olacakmış gibi hissedebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeklerde Sağlığı (Piskoloji) Forum Tarih
Bebeklerde Ayak Sağlığı Hakkında Bilgi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 13 Nisan 2011
Bebeklerde Ağız Sağlığı Ve Hastalıkları Çocuk Sağlığı ve Bakımı 20 Kasım 2010
Bebeklerde ve Çocuklarda Göz Sağlığı; Çocuk Sağlığı ve Bakımı 22 Mart 2010
Yenidoğan Bebeklerde Kusma Nedenleri Nelerdir? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ekim 2012
Bebeklerde Öksürük Nedenleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş