Bebeklerde Kusma ve Tükürme

'Gebelik ve Annelik' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bebeklerde Kusma ve Tükürme konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebeklerde Kusma - bebeklerde Tükürme


  Bebeğinize ne yediriyorsanız ağzından çıkarıyor diye düşünüyorsunuz , ancak durum böyle değil. Size bir öğün gibi görünen sütün tükürük ve mukusla karışık bir-iki çay kaşığı dolusu süt olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bebeğinizin kustuğu şey eğer yalnızca yemek borusuna kadar gidip oradan geri geldiyse pek fazla şekil değiştirmemiş olacaktır. Eğer dışarı çıkmadan önce mideye kadar gittiyse hem şekil değiştirmiştir hem de ekşi süt kokusu bulunur.

  Bebeklerin çoğu bazen, bazıları da her öğünde mama tükürürler. Yeni doğanlardaki mekanizma yemek borusuyla mide arasındaki, olgunlaşmamış sfinkter ve atılamayan mukusla ilgili olabilir. Büyük bebeklerde süt havayla karışıp geğirmeyle yemek borusundan yukarı çıkınca tükürme olayı oluşur. Bazen bebek çok fazla yedirildiği için tükürür.

  Tükürmenin tedavisi yoktur, ancak tükürmeye katkıda bulunan öğünler arası hava yutmayı azaltabilirsiniz. Bunun için bebeği ağladığı zaman doyurmayın; bebeği beslerken ve besledikten sonra mümkün olduğunca dik oturtun. Biberon ağızlıklarının çok küçük veya çok büyük olmamasına dikkat edin ve mamanın ağızlık kısmana dolmasını sağlayacak şekilde biberonu eğin. Besledikten sonra bebeğin zıplamasını önleyin. Bebeğin gazının çıkması için öğünün bitmesini beklemeyin ve öğün sırasında gazını çıkarın.

  Ancak ne yaparsanız yapın bebeğiniz sık sık tükürüyorsa tükürmeye devam edecektir ve bu en az 6 ay sürecektir. Omzunuza veya kucağınıza birkez yerleştirirseniz bebeğiniz iş başındayken daha rahat edersiniz. Bebeklerin çoğu dik oturtuldukları zaman daha az tükürürler, ancak bazı bebekler birinci yaşlarını doldurana kadar tükürmeye devam ederler.

  Normal tükürmenin bir zararı yoktur.Sırtüstü yatan küçük bir bebek yemek borusundan ağzına geri çıkan besinden boğulabileceği için tüküren bir bebek oyun oynarken veya uyurken karnının üzerine yatırılmalıdır.

  Bazı tükürmeler ise bir problemle ilişkili olabilir. Bebeğinizin tükürmesi kilo almamayla, uzun süreli tıkanma ve öksürmeyle ilişkiliyse, kusmuğu kahverengi veya yeşilse ya da uzağa doğru püskürtme şeklinde kusuyorsa doktorunuza başvurun
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeklerde Kusma Tükürme Forum Tarih
Yenidoğan Bebeklerde Kusma Nedenleri Nelerdir? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ekim 2012
Çocuklarda Kusma - Bebeklerde Kusma Nedenleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 25 Kasım 2010
Bebeklerde Kusma Nasıl Önlenir? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 26 Ekim 2010
Bebeklerde Öksürük Nedenleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ocak 2012
Bebeklerde Gaz Sancısı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş