Bebeklerde gaz çıkarma ve ağızdan mama gelmesi

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 17 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Bebeklerde gaz çıkarma ve ağızdan mama gelmesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebeklerde gaz çıkarma ve ağızdan mama gelmesi


  Gazını çıkarma, bebeğin emme sırasında ya da biberon verilmeden önce ağlarken yutmuş olduğu havayı çıkarmasını sağlar. Çıkarılmayan hava, bebeğinizi rahatsız edip, sancılan**masına, ağlamasına yol açar. Gazını çıkarırken, bebeğinizin sırtına elinizin içiyle hafif hafif vurun ya da sırtını hafif hafif bastırarak yukardan aşağı sıvazlayın. Bütün anne ve babaların yakından tanıdığı, sizin de kolayca öğreneceğiniz küçük “gurk” seslerinin çıkması, gazını çıkardığını gösterir. Bebeğin ağzından mama gelmesi : Gaz çıkarırlarken, bebeklerin çoğu bir ya da iki ağız dolusu mama çıkarırlar. Başlangıçta ürkütücü olmakla birlikte, bunun zararı yoktur. Bazı anneler bundan kaygılanırlar; çünkü çıkan mama, kesilmiş süt görünüşü ve kıvamındadır; ama bunun nedeni, sindirimin birinci aşamasında, mide asidinin mamayı etkilemiş olmasıdır.
  bebeklerdegaz

  Bebeğinizin ağzından sık sık ve fazla miktarda kesilmiş sütü andırır mama geliyorsa, emziğin deliğini kontrol edin. Çok büyükse, bebek gereğinden hızlı biçimde, fazla miktarda mama emiyordur, çok darsa, zorlayarak emmek zorunda olduğu için, önemli ölçüde hava yutuyordur.
  Ağzından bir ya da iki ağız dolusundan fazlası geliyorsa ya da düzenli bi**çimde her beslemeden sonra geliyorsa, doktoruna danışın.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeklerde çıkarma ağızdan Forum Tarih
Bebeklerde Geç Diş Çıkarma Çocuk Sağlığı ve Bakımı 4 Kasım 2008
Bebeklerde Diş Çıkarma Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ağustos 2008
Yenidoğan Bebeklerde Kusma Nedenleri Nelerdir? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ekim 2012
Bebeklerde Öksürük Nedenleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ocak 2012
Bebeklerde Gaz Sancısı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş